TJ Start Brno po víťazstve nad TJ Rovinka získala Superpohár

TJ Start Brno, nováčik divízie D, v sobotu 3. augusta vyhral 6. ročník Superpohára. V súboji víťazov regionálnych pohárov Juhomoravského krajského futbalového zväzu (JmKFS) a Bratislavského futbalového zväzu (BFZ) na svojom štadióne zdolal TJ Rovinka 3:1 (0:1) a znamená to teda, že moravské mužstvá v doterajšej histórii vedú nad slovenskými 4:2.

Vyše hodinu pred zápasom sa spustil prudký lejak, ale v priebehu prvej štvrťhodiny prestalo pršať. Už v 5. min Gajdošík prudko vypálil z väčšej vzdialenosti a keďže jeho strelu tečoval jeden z domácich obrancov, lopta skončila v sieti – 0:1. V prvom polčase hostia z Rovinky boli nebezpečnejší, ešte trikrát poriadne ohrozili obidvoch domácich brankárov. Start sa takmer na nič nezmohol, ale veľmi mu pomohlo polčasové striedanie, keď na ihrisko prišiel bývalý ligista Petr Švancara. Domáci najskôr hneď po zmene strán zo skrumáže vyrovnali. Potom Švancara po nacvičenom signály prihral na druhý gól a prsty mal aj v treťom. S loptou ťahal útoky po ľavej strane, nikto ho nedokázal zastaviť a mal najväčšiu zásluhu na víťazstve svojho mužstva.

Domáci boli spokojní, najviac striedajúci Petr Švancara, ktorý nastúpil do druhého polčasu a zariadil dva góly Startu. ,,S mužstvom som netrénoval desať dní, lebo som bol na dovolenke v Chorvátsku. Myslím si teda, že by nebolo ani férové, keby som hral od začiatku. Najprv som neuvažoval o tom, že nastúpim. Keď sme však v polčase prehrávali, tréner urobil v zostave zmeny a poslal ma do útoku. Som rád, že som tímu pomohol k víťazstvu. Mám už 42 rokov, chcem hrať iba dopredu. Pred dvomi rokmi som Superpohár vyhral s AFK Tišnov, teraz so Startom a vlani TJ Tatra Bohunice, za ktorú som tiež hral, prehrala v Dunajskej Lužnej preto, lebo som tam nebol,“ v dobrej nálade nám povedal bývalý ligový hráč viacerých mužstiev. A ešte dodal: ,,Založiť Superpohár bola výborná myšlienka, je to užitočná konfrontácia slovenského a moravského futbalu.“

Predseda  JmKFS Vladimír Kristýn mal zo všetkého výborný pocit. ,,Som presvedčený, že aj tento 6. ročník Superpohára sa vydaril po všetkých stránkach. Aj tentoraz sa ukázalo, aké výborné vzťahy vládnu medzi oboma zväzmi. Som veľmi rád, že to takto funguje. Superpohár je zaujímavá konfrontácia medzi slovenským a moravským futbalom. TJ Start Brno zrejme zaslúžene vyhrala, k triumfu jej veľmi pomohol Švancara, ktorý preukázal svoje bohaté ligové skúsenosti, vrátane pôsobenia v Interi. Osobne som si želal remízu, aby diváci videli penaltový rozstrel a aby mali ešte viac o čom hovoriť.“

Tréner TJ Rovinka Vladimír Beszédes po zápase jasať nemohol. Priebeh zhodnotil reálne, kvality víťaza musel uznať.  ,,Súper dal tri góly, my jeden, gratulujeme mu teda k zisku Superpohára. Pritom v prvom polčase sme mali slušné náznaky a aj dobré držanie lopty.“ A vrátil sa k momentom, keď jeho zverenci inkasovali. ,,Hneď po zmene strán domáci vyrovnali, tento gól nás vyviedol troška z koncepcie. Doplatili sme na menšiu nekoncentrovanosť a tiež na nedostatky z minulosti. Namiesto toho, aby sa hráči sústredili na hru, tak riešia veci, ktoré nemajú so zápasom nič spoločné. Či už s rozhodcami, s protihráčmi, alebo s divákmi.  V druhom polčase sme hrali úplne inak ako v prvom.  Neskôr sme dostali aj druhý gól po veľmi dobrom signály súpera, keď sme nemali dobre postavený múr. Tretí gól v našej bráne bol už len vyvrcholením nášho horšieho výkonu v tejto časti hry. V Rovinke som iba mesiac, doteraz sme absolvovali 18 tréningov a odohrali 5 zápasov, čo je celkom prijateľné. Myslím si, že aj za túto krátku dobu sme urobili kus roboty. Chceme so cťou odohrať jesennú časť III. ligy a potom v dlhej zimnej príprave napraviť to, čo sa v minulosti zanedbalo. Účasť na tréningoch je dobrá, dokonca na jednom z nich bolo až dvadsať hráčov. Z tejto prehry nechcem niečo vyvodzovať do budúcnosti, čo by nebolo dobré, lebo tento tím sa iba tvorí a treba zlepšiť viaceré veci. Som však presvedčený, že napredujeme.“

Miroslav Richtárik, predseda ŠTK videl zápas takto: ,,Priniesol dva rozdielne polčasy, v prvom bola Rovinka lepšia a okrem gólu nevyužila ešte ďalšie šance. Domáci mali síce územnú prevahu, ale ich snaha končila pred šestnástkou hostí. Po zmene strán akoby Rovinke ubudli sily a Start to využil na obrat v skóre. Švancara do jeho hry priniesol veľké oživenie, ťažil zo svojich nesporných skúseností, aj v pokročilom veku  má stále dostatočnú kvalitu. Keď Rovinka vyhrávala, tešil som sa, že vyrovnáme vzájomnú bilanciu Superpohára na 3:3. Žiaľ, nestalo sa tak, ale verím, že o rok na Slovensku budeme úspešní.“

Na zápase bol aj Štefan Horný, ktorý v rokoch 1978-1983 hrával za Zbrojovku Brno. ,,Potešilo ma pozvanie predsedu BFZ Juraja Jánošíka na stretnutie o Superpohár. Takto som mohol vidieť viacerých kamarátov, ako Jarůška, Hrona, Miklosa, Kroupu a ďalších. Troška sme teda zaspomínali na staré časy. Milo ma prekvapilo korektné prostredie, Start Brno má pekný štadiónik na úrovni minimálne III. ligy. Rovnako ma zaujalo vynikajúce ihrisko. Zápas mal dobrú úroveň, na trávniku sa predstavili hráči, ktorí už majú niečo za sebou. Z Rovinky Ducký a Krucký, zo Startu Brno Švancara, ktorému to stále futbalovo myslí. Za polčas urobil dva góly a rozhodol tak o víťazovi. Rovinka za stavu 1:0 nevyužila ďalšie možnosti a nakoniec na to doplatila prehrou.“

Bývalý výborný hráč ŠK Slovan Bratislava a niekdajší čs. reprezentant Ivan Hrdlička videl už niekoľko zápasov Superpohára. ,,Aj tento som pozeral hlavne ako fanúšik dobrého futbalu. Bol som prekvapený jeho celkovou dobrou úrovňou, stretnutie malo tempo i kvalitu. Mužstvá prekypovali nasadením, bojovnosťou a ukázali aj dobré individuálne výkony. Myslím si, že aj keď Rovinka prehrala, Superpohár má veľké opodstatnenie, oplatí sa ho každý rok hrať, lebo na seba narazia súperi iných štýlov. A perličkou je, že už aj v týchto súťažiach pôsobia zahraniční hráči, konkrétne v Rovinke Brazílčania.“

,,Som veľmi rád, že moja myšlienka založiť Superpohár padla na úrodnú pôdu. Máme za sebou už šesť úspešných ročníkov. Jeho termíny sú vždy pevné, stretávame sa týždeň pred novým ročníkom majstrovských súťaží. Je to už rok dopredu naplánované, pre mužstvá je to generálka pred novou sezónou. Hrať Superpohár je taká odmena pre víťaza Pohára BFZ. Striedavo sa raz hrá na Slovensku a na Morave. Nášmu účastníkovi poskytneme zadarmo dopravu a občerstvenie. Napokon TJ Rovinka za víťazstvo v Pohári BFZ dostala odmenu 700 eur a dresy v hodnote 500 eur. Pre amatérske kluby je to iste pekná motivácia ukázať sa aj v tomto pohári. Rovinka zaujala solídnou hrou v prvom polčase, v druhom však nestačila zareagovať na nasadenie Švancaru, ktorý šikovnými ťahmi potiahol Start za víťazstvom v Superpohári,“ hovorí predseda BFZ Juraj Jánošík.

Legenda Zbrojovky Brno Karel Jarůšek odovzdala upomienkové predmety rozhodcovskej trojici, predseda BFZ Juraj Jánošík odovzdal pohár porazenému mužstvu a predseda JmKFS Vladimír Kristýn víťaznému a to všetko za asistencie sekretára JmKFS Josefa Dvořáčka a vedúceho sekretára BFZ Jána Farbulu. BFZ zastupovali aj predseda ŠTK Miroslav Richtárik a matrikár BFZ Pavel Príkopa. A na zápase boli aj bývalí výborní hráči Zbrojovky Brno Ivan Hrdlička a Štefan Horný.

TJ Start Brno – TJ Rovinka 3:1 (0:1). Góly: 46. Kryštof, 54. Matyska, 64. Chyla – 5. Gajdošík.  Pred 180 divákmi rozhodovali Belák – Chabiča, Sulínek, žlté karty: Praks, Mikeš – Krucký, Schwinghammer, Nespešný.

TJ Start Brno: Matiášek (31. Šurkala) – Pelc, Lang, Cupák (46. Švancara), Praks – Pařízek, Ryšavý (76. Bím), Kryštof (48. Mikeš), Matyska – Záruba, Chyla. Tréner Libor Danihelka.

TJ Rovinka: Máder – Ďurša, Gajdošík, Štefunko, Vilím – Taiwo, Pereyra, Krucký, Schwinghammer (67. Nespešný) – Ducký (57. Guľaš), Masár (31. Chabreček). Tréner Vladimír Beszédes.