Ladislav Petráš čerstvým sedemdesiatnikom

Vo štvrtok 1. decembra sa krásneho životného jubilea 70 rokov dožíva jedna z legiend slovenského futbalu Ladislav Petráš. Skvelý hráč a šoumen sa po skončení kariéry venoval aj trénerskej práci, patril medzi miláčikov obecenstva. V posledných rokoch sa utiahol trochu do ústrania a vytratil sa aj z futbalového diania.

Vynikajúci útočník sa narodil 1.decembra 1946 v Necpaloch. V čs. reprezentácii nastúpil v 19 zápasoch a strelil v nich šesť gólov. Dva na MS 1970 v Mexiku. Zúčastnil sa aj na OH 1968, kde strelil štyri góly. S futbalovom začínal v Prievidzi (1964 – 1968), potom hrával v Dukle Banská Bystrica (1968/69) a Interi Bratislava (1969 – 1980). Na sklonku kariéry bol dva roky vo WAC Viedeň. V lige odohral 239 zápasov a dal 85 gólov. Dva razy sa stal kráľom strelcov– v roku 1969 a 1975. V rokoch 2000 a 2001 robil asistenta trénera Jozefovi Bubenkovi v Interi Bratislava pri zisku dvoch titulov majstra Slovenska a víťazstvách v Slovenskom pohári. Bol aj kormidelníkom slovenskej reprezentácie do 21 rokov a zároveň asistentom trénera A-tímu SR.

Takmer na deň pred 47 rokmi (3. decembra 1969) vyhralo mužstvo ČSSR v Marseille v jednom zo svojich najpamätnejších zápasov nad Maďarskom (4:1) a postúpilo na svetový šampionát do Mexika. V závere súboja však francúzsky rozhodca Roger Machin vylúčil Ladislava Petráša a slovenský útočník dostal vzápätí trest na tri stretnutia. Nedalo sa nič robiť, „za Petráša“ musel československý výber odohrať pred šampionátom tri zápasy, aby najlepší strelec ligy mohol v Guadalajare nastúpiť. Československo predtým hralo na Pratri proti Rakúsku a na ceste do Mexika v máji 1970 aj v Luxembursku a Nórsku.

V Mexiku však nad všetkými vynikol Ladislav Petráš. Krajina si ho zamilovala už dva roky pred futbalovými majstrovstvami sveta. Na olympiáde. Veštkyňa mu vtedy prorokovala, že sa do Mexika čoskoro vráti a ľudia mu budú vyvolávať na slávu. Prehra na konštatovaní nič nezmenila.

Petráš si trest odpykal a 3. júna 1970 proti Brazílii nechýbal. A ukázalo sa, že má formu ako hrom: už v 12.minúte prekonal Felixa a jeho tím senzačne viedol 1:0. „Vo svojej bohatej kariére som dal aj krajšie góly, ale tento mal ohromnú cenu,“ hovorí Petráš. „Strelil som ho Brazílii na majstrovstvách sveta a to sa vždy veľmi cení. Tým viac, že tento brazílsky výber je dodnes považovaný za najlepší v histórii svetového futbalu. Neskôr som si dlho nevedel tento moment presne vybaviť. Až keď mi ho ktosi doniesol nahratý na videu, videl som detailne celú akciu. Loptu som získal v stredovom kruhu, podnikol som sólo, obišiel Brita a vystrelil. Oveľa viac som si zapamätal druhú šancu, ktorú som spálil. Na päťke som sa uvoľnil, pálil ľavačkou a lopta skončila nad bránkou. Bol som sebec, keby som prihral zozadu nabiehajúcemu voľnému Adamcovi, určite dá gól. Situáciu som neriešil správne, čo ma stále mrzí.“

Vedenie BFZ, ObFZ Bratislava-mesto a ObFZ Bratislava-vidiek sa pripája k početným gratulantom, oslávencovi k životnému jubileu želá hlavne veľa zdravia, šťastia, rodinnej pohody, životného optimizmu a aby sme ho ešte dlhé roky stretávali na rôznych futbalových podujatiach v rámci Bratislavy, ale aj celého Slovenska.

Milan Valko, manažér komunikácie BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI