KONGRES UEFA SCHVÁLIL REFORMY, BUDÚCI ROK SA ZÍDE V BRATISLAVE

Každá z 55 členských asociácií Európskej futbalovej únie (UEFA) dostane solidárnu platbu vo výške 1 milión eur. Potvrdil to v stredu na 41. riadnom kongrese UEFA v Helsinkách jej prezident Aleksander Čeferin zo Slovinska. Prvý muž európskeho futbalu povedal, že extraplatba je možná vďaka excelentným finančným výsledkom z klubových i reprezentačných súťaží. Podľa Čeferina nie je úlohou UEFA akumulovať financie, ale rozvíjať futbal v členských krajinách. V sezóne 2015/2016 UEFA dosiahla zisk 102,1 miliónov eur aj vďaka EURO 2016 vo Francúzsku. Finančné rezervy riadiaceho orgánu tak stúpli na aktuálnych 633 miliónov eur.

Čeferin tiež v jeho prejave uviedol, že UEFA sa nenechá vydierať od najväčších európskych líg združených v EPFL (European Professional Football Leagues). Obe organizácie sú v permanentnom konflikte ohľadom časových harmonogramov pohárových súťaží, resp. počtu miesteniek a finančných prémií v nich. „Nikdy sa nenecháme vydierať tými, ktorí si myslia, že môžu manipulovať menšími súťažami, resp. ich národnými asociáciami preto, lebo generujú astronomické finančné príjmy.“

Kongres jednohlasne schválil súhrn reforiem, medzi nimi napríklad limit maximálne troch štvorročnných volebných období funkcionárov, vrátane podmienky, že do najvyšších orgánov UEFA môžu kandidovať iba aktívni funkcionári národných futbalových zväzov. Nové normy vstúpia do platnosti 1. júla, okrem limitov volebných období, ktoré sa už budú týkať stredajších volieb.

V Helsinkách vystúpil aj prezident Medzinárodnej futbalovej federácie (FIFA) Gianni Infantino, ktorý povedal, že minuloročné zvolenie Čeferina znamená ukončenie dlhoročných sporov UEFA a FIFA: „Táto dlhoročná hlúpa rivalita medzi UEFA a FIFA viac neexistuje a nikdy ani existovať nemala.“ Kongres tiež odsúhlasil zmeny v stanovách, aby boli v súlade s normami FIFA.

UEFA zvolila osem nových členov do výkonného výboru, troch zo štyroch európskych členov do Rady FIFA na štvorročné obdobie a jedného európskeho člena Rady FIFA na dvojročné volebné obdobie. Do VV sa tak dostali bývalý výborný hráč Zbigniew Boniek z Poľska, Ír John Delaney, prezident DFB Reinhard Grindel z Nemecka, Karl-Erik Nilsson zo Švédska, Talian Michele Uva a Servet Yardimci z Turecka, opätovné mandáty dostali David Gill z Anglicka a Holanďan Michael van Praag.

Grindel bude za UEFA v Rade FIFA do roku 2019 za suspendovaného krajana Wolfganga Niersbacha. Okrem neho budú Európu reprezentovať vo svetovom orgáne Maďar Sándor Csányi, Cyperčan Costakis Koutsokoumnis aj Čiernohorec Dejan Savičevič. Vo výkonnom výbore skončí Slovák František Laurinec, ktorý už nekandidoval. Za riadnych členov VV UEFA menovali zástupcov ECA (European Club Association) Karla-Heinza Rummeniggeho z Nemecka a Andrea Agnelliho z Talianska.

”Celý kongres bol veľmi pokojný, bez akýchoľvek konfliktných bodov. Aj zmeny, týkajúce sa úprav stanov, teda vekový limit pre špičkových funkcionárov či počet mandátov členov výkonného výboru, rovnako ako ekonomické témy a organizačné posuny boli schválené veľkou väčšinou delegátov,”  povedal na margo diania v Helsinkách generálny sekretár SFZ Jozef Kliment.

Na záver rokovania oznámil Aleksandr Čeferin, že 42. riadny kongres UEFA sa uskutoční 27.2.2018 v Bratislave. ”Je to skorší termín, ako bývalo zvykom, súvisí to so schvaľovaním rozpočtu UEFA. Pre nás, ako usporiadateľa, sa však nič podstatné nemení. Už teraz v Helsinkách sme mali dvoch organizačných pracovníkov-pozorovateľov, ktorí priamo sledovali záverečnú prípravu podujatia a  jeho priebeh. V lete prídu zas zástupcovia UEFA na obhliadku priestorov na pracovnú i reprezentačnú časť kongresu, vhodných hotelov, prípravu logistiky. Kongres UEFA je podujatie s vyše 400 ľuďmi, agenda je teda značne náročná na dokonalú prípravu,“ vysvetlil generálny sekretár SFZ.

 

Zdroj: www.futbalsfz.sk

 


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI