Pred 20 rokmi tragicky zahynul skvelý futbalista Peter Dubovský

Ani sa nechce tomu veriť, ako ten čas letí. V utorok 23. júna uplynulo 20 rokov od tragickej smrti bratislavského rodáka a  skvelého futbalistu Petra Dubovského. Bývalý slovenský aj československý reprezentant a hráč Slovana Bratislava, Realu Madrid a Realu Oviedo, tragicky zahynul v lete roku 2000 počas osudnej dovolenky v Thajsku. V jeho južnej časti si hľadal optimálne miesto na fotenie vodopádov.

Pri tom sa však nešťastne pošmykol a spadol z výšky viac ako 10 metrov, pričom utrpel silné krvácanie a poškodenie mozgu. Na jeho počesť sa od roku 2000 každoročne odovzdáva Cena Petra Dubovského, určená mladým talentovaným futbalistom do 21 rokov. Od roku 2000 ŠK Slovan Bratislava organizuje na jeho počesť medzinárodný mládežnícky turnaj  Memoriál Petra Dubovského. V tomto roku sa však jubilejný 20. ročník z dôvodu pandémie koronavírusu a prijatých opatrení neuskutočnil a bol preložený na budúci rok.

Prvú registračku vyplňoval desaťročnému Petrovi Dubovskému v bratislavských Vinohradoch tréner František Arpa. Dubovskí bývali na neďalekej Prešovskej ulici. „Prišiel aj s bratom Ivanom a kamarátmi, či by som ich nevyskúšal. Peter hral predtým tenis, mal dobré pohyby, rýchlosť i výdrž. A tú ľavačku mu zrejme namontoval sám pánbožko. Po tréningu zostával kopať na bránku, domov chodil nadhadzujúc si loptu. Bol aj výborný žiak,“ zdôraznil Arpa.

,,Keď som Petra videl v doraste, hneď som vedel, že ide o obrovský talent, z ktorého vyrastie ohromný hráč. V tých rokoch a aj v ďalších bol to jasne  najlepší futbalista. Vedel strieľať obidvoma nohami, mal skvelú ľavačku,“ vraví tréner Dušan Galis, ktorý ho viedol v Slovane.

,,Peter Dubovský bol nielen skvelý futbalista, ale aj slušný, mladý a férový človek. Patrí mu zaslúžene označenie jedna z najvýraznejších futbalových osobností československého a slovenského futbalu v jeho novodobej histórii. Bol vzorom, príkladom a motiváciou pre mladých hráčov. Hral v jednom z najlepších klubov na svete v Reale Madrid a pôsobil v špičkovej európskej súťaži La Lige.  Je nositeľom Zlatého odznaku SFZ inn Memoriam a na jeho počesť a pamiatku ŠK Slovan organizuje Memoriál Petra Dubovského, na ktorom hráva aj výber Bratislavy,“ povedal nám predseda BFZ Juraj Jánošík.

Nesmierne nadaný hráč bol neskôr skutočnou  ozdobou bratislavského Slovana, kde sa odrazil do veľkého futbalu. „Dubák“ doslova napĺňal predstavy belasého odchovanca, z ktorého vyžarovala elegancia a vzdelanie nielen na hracej ploche, ale aj mimo nej. Ofenzívny futbalista zahrával väčšinu svojich obľúbených štandardných situácii ľavou nohou, ale skórovať dokázal aj pravačkou či hlavou. Aj vďaka vplyvu svojej intelektuálne založenej rodiny bol skôr tichý, nekonfliktný až flegmatický.

Na trávniku však bol skutočným lídrom a v tíme Slovana patril k najväčším ťahúňom pod vedením vtedajšieho trénera Dušana Galisa, ktorý dal dôveru viacerým hráčom z vtedajšej belasej rezervy. Azda najväčšou mierou sa v roku 1992 pričinil o zisk emotívneho federálneho titulu pre najúspešnejší slovenský klub. Dvakrát po sebe sa stal s 27 a 24 gólmi kráľom strelcov spoločnej československej súťaže. O rok neskôr ho vyhlásili za Najlepšieho slovenského futbalistu. Za Slovan odohral 93 súťažných duelov a strelil 59 gólov.

V roku 1993 Dubovský prestúpil do slávneho kráľovského klubu   Realu Madrid za štyri milióny eur, čo bol vtedy slovenský rekord. Pôsobil v ňom do roku 1995. V konkurencii elitných svetových futbalistov však počas éry trénerov „bieleho baletu“ Benita Flora, Vicente del Bosqueho a Jorge Valdana odohral len 33 zápasov a dal dva góly. Napriek tomu sa s „pusinkami“ tešil zo zisku španielskeho titulu (1994/1995), triumfu v Copa del Rey (1993/1994) a španielskom Superpohári 1994. Španielska La Liga   mu však učarovala a tak sa presunul v roku 1995 do konkurenčného Realu Oviedo, kde dostal podstatne väčší priestor. Za klub z Astúrie odohral do roku 2000 celkovo 120 súťažných stretnutí a dal 17 gólov. Za reprezentáciu Československa nastúpil celkovo v 14 zápasoch a strelil 9 gólov, v drese Slovenska nazbieral 33 štartov, ktoré ozdobil 12 presnými zásahmi.

Profil Petra Dubovského
Narodený: 7. mája 1972 v Bratislave
Zomrel: 23. júna 2000 v Ko Samui (Thajsko)
Post: ofenzívny stredopoliar, útočník
Výška: 179 cm
Vzdelanie: nedokončené štúdium na VŠE v Bratislave (dnešná EU)
Klubová kariéra: Vinohrady Bratislava, Slovan Bratislava (94 zápasov/59 gólov), Real Madrid (31/2), Real Oviedo (120/17)
Reprezentačná kariéra: Československo (14/9), Slovensko (33/12)
Najväčšie úspechy: dvojnásobný kráľ strelcov vo federálnej lige (1991/1992 a 1992/1993), majster federálnej ligy 1992/1992 (Slovan Bratislava), majster Španielska 1994/1995 (Real Madrid), víťaz Copa del Rey 1993/1994 (Real Madrid), víťaz španielskeho Superpohára 1994 (Real Madrid)
Individuálne ocenenia: Najlepší slovenský futbalista 1993, 2. miesto v ankete slovenský Futbalista desaťročia, 4. miesto v ankete Najlepší slovenský futbalista storočia
Prezývky: Bobo, Dubo, Dubák

Milan Valko, manažér komunikácie PR BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI