Jozef Vengloš, slovenský Tréner storočia, sa dnes doživa 80 rokov

Tréner 20. storočia v slovenskom futbale Jozef Vengloš sa 18. februára dožíva vzácneho životného jubilea 80 rokov. Počas bohatej kariéry podieľal sa na titule majstra Európy 1976, bol prvým mimobritským trénerom v anglickom profesionálnom futbale, v škótskom Celticu Glasgow ho považujú za legendu.

Vengloš 2

Keď sa povie meno Jozef Vengloš, niet vari nielen fanúšika futbalu, ktorý by žijúcu legendu futbalu nepoznal.  Zožal desiatky úspechov nielen na klubovej, ale aj na medzinárodnej úrovni. Ružomberský rodák v sedemdesiatych rokoch bol pri každom úspechu česko-slovenskej reprezentácie a má za sebou kariéru, o akej môžu mnohí slovenskí tréneri len snívať. Učil sa praktikám vynikajúcich trénerov tej doby, najmä v samotnom belasom klube na čele s Leopoldom Šťastným a Antonom Bullom. Hlboké teoretické vedomosti podložil mimoriadnymi úspechmi v ligových kluboch VSS Košice a Slovana Bratislava, ktorý priviedol k dvom titulom majstrov ČSSR 1974 a 1975. Práve vo svojom klube vytvoril základ pre najúspešnejšiu reprezentáciu v celej slovenskej a českej futbalovej histórii. Spolu s Václavom Ježkom sa podieľal na titule majstra Európy 1976 a na postupe do štvrťfinále MS 1990. Mužstvo ČSSR priviedol 2-krát na MS, čím sa nemôže popýšiť žiadny slovenský a český tréner, a k bronzovým medailám ME 1980 ako hlavný tréner. Stál pri kormidle československej reprezentácie pri rekordných 77 medzištátnych stretnutiach, A-mužstvo SR viedol v 16 zápasoch. Z tohto všetkého vyplynul veľký záujem, o jeho trénerské schopnosti v zahraničných kluboch a reprezentáciách. Šesťkrát viedol európske a svetové výbery v benefičných zápasoch.

V roku 1990 sa stal prvým mimobritským trénerom v anglickom profesionálnom futbale v Aston Ville Birmingham, čím  predstihol viacerých slávnych trénerov, akými sú Arséne Wenger, Rafael Benitéz, José Mourinho a mnohí ďalší. Trénerské stopy zanechal čerstvý osemdesiatnik v portugalskom Sporting Lisabon, v tureckom Fenerbahce Istanbul, v škótskom Celiku Glasgow a v japonskom Ičihara JEF United a pri reprezentácii Austrálie, Malajzie a Ománu.

Popritom ako expert FIFA prednášal vybraným trénerom po celom svete. Získal vysoké vyznamenania nielen za svoju odbornú úroveň, ale ja za prístupy v rámci fair play.  Vengloš sa stal laureátom Radu za zásluhy, ktoré Medzinárodná futbalová federácia (FIFA) udeľuje pre osobnosti podieľajúce sa na rozvoji tohto športu vo svete. Rad za zásluhy je najvyššie vyznamenanie v rámci FIFA.

,,Jozef Vengloš patrí medzi najväčšie trénerské osobnosti slovenského futbalu, je to decentný človek. Za jeho mravenčou prácou sú skvelé úspechy a to titul majstrov Európy z roku 1976, alebo 3. miesto na ME v Taliansku v roku 1980. Rovnako veľké úspechy dosiahol aj na klubovej úrovni. Som veľmi rád, že ho poznám, lebo je to človek s veľkým srdcom, čestný, pracovitý. Spolu so svojimi kolegami z BFZ mu osobne zagratulujeme k veľkému jubileu,“ vraví predseda BFZ Juraj Jánošík.

Vedenie BFZ, ObFZ Bratislava-mesto a ObFZ Bratislava-vidiek sa pripája k početným gratulantom, oslávencovi k životnému jubileu želá hlavne veľa zdravia, šťastia, rodinnej pohody, životného optimizmu a aby sme ho ešte dlhé roky stretávali  na rôznych futbalových podujatiach v rámci Bratislavy, ale aj celého Slovenska.

Milan Valko, manažér komunikácie BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI