Reorganizácia súťaží posunula regionálny futbal dopredu

Po viac ako ôsmich  týždňoch sa môžeme tešiť opäť na regionálny  futbal, cez víkend štartuje nový ročník Tipos III. a IV. ligy, o ďalší týždeň sa k nim pridajú dve V. ligy a potom aj VI. ligy. Nový začiatok vždy sprevádzajú ambície a očakávania. V tejto súvislosti sme predsedovi BFZ Jurajovi Jánošíkovi položili niekoľko otázok.

Aké sú vaše očakávania pred úvodným výkopom, na čo sa najviac tešíte?

– V stručnosti sa ešte vrátim k vyhodnoteniu sezóny 2015/2016, ktorá bola nová v tom, že obidva oblastné zväzy, mesto a vidiek vytvorili spoločné súťaže. Myslím si, že reorganizácia súťaží prispela k rozvoju futbalu nielen klubom, hráčom, rozhodcom, ale celého hnutia. Táto nová sezóna 2016/2017, ktorá nás čaká je taká predreorganizačná, aj keď sa reorganizácia netýka priamo nášho zväzu. Predsa však od ročníka 2017/2018  bude jedna celoštátna I. liga,  jedna celoštátna II. liga a víťazi štyroch III. líg priamo postúpia do II. ligy. Čo sa týka súťaží seniorov III. a IV. ligy BFZ, podarilo sa nám  aj vďaka sponzorom   zakúpiť pre každý FK v spomínaných súťažiach 4 ks originálne lopty zn. Adidas FRACAS, s ktorými je povinnosťou FK hrať majstrovské stretnutia. Takisto som rád, že sa nám zvyšuje počet mládežníckych súťaží, hlavne prípraviek a je dobré, že tento trend stále pokračuje.

Určite ste dostali od klubov dosť ohlasov na reorganizáciu súťaží. Aké boli? 

–  Myslím si, že reorganizácia súťaží na úrovni seniorov, dorastu, žiakov aj prípraviek splnila svoj účel, ohlasy z klubov sú kladné a pozitívne. Bol to výrazný krok k posunu pre náš regionálny futbalový zväz.

V najvyššej súťaži v niektorých tímoch je viac legionárov ako domácich hráčov. V Tipos III. lige a v ďalších  nižších súťažiach je situácia opačná, hrajú v nej prevažne slovenskí hráči…

– Celkovo si myslím, že v I. a hlavne v II. lige by mali dostávať príležitosť hlavne slovenskí hráči. Vzorovým príkladom je práca v Spartaku Trnava, kde vsadili na vlastných odchovancov,  podobnou cestou kráča aj DAC Dunajská Streda. Nielen na úrovni hráčov, ale aj trénerov,  ich asistentov a riaditeľov mládeže. Majitelia týchto klubov presadzujú ľudí, ktorí majú k danému regiónu blízky vzťah a myslím, že toto je správna cesta. Je nemysliteľné, aby na zápase II. ligy v jednom tíme nastúpilo šesť-sedem legionárov. Preto som rád, že v našich regionálnych súťažiach, v III. a IV. lige jednoznačne dominujú slovenskí futbalisti. Je ich cez 90 percent, majú čo divákom ukázať.

BFZ už dlhší čas trpí na nedostatok rozhodcov, ako riešite tento problém?

– Na úrovni regionálneho zväzu máme stanovený počet rozhodcov a delegátov. Skôr problém vidím v tom, že menej rozhodcov je v oblasti vidiek.  Dobré je však, že v tomto smere mu pomocnú ruku podáva oblasť mesto, kde je väčší počet rozhodcov. Jednotliví rozhodcovia, ktorí patria do ObFZ Bratislava-mesto sú neraz ,,zapožičaní“ do ObFZ Bratislava-vidiek, kde rozhodujú zápasy aj vidieckych mužstiev.  Myslím si, že komisia rozhodcov a delegátov v rámci regiónu je na veľmi dobrej úrovni. Môžem to posúdiť z vlastnej skúsenosti, lebo v minulom ročníku som videl okolo 80 zápasov seniorov a mládeže a arbitri si väčšinou počínali dobre. Je to odzrkadlením dobrej práce výkonných výborov, odborných komisií a sekretariátu zväzu.

Aj v druhej polovici roka BFZ usporiada niekoľko hodnotných  turnajov s medzinárodnou účasťou.  Mohli by ste ich vymenovať?

– Okrem súťaží, ktoré sme rozbehli, BFZ organizuje dva významné medzinárodné turnaje. Takisto sme uzatvorili dohody  a zmluvy o spolupráci s Belehradským, Záhrebským, Ľubľanským, Budapeštianskym, Viedenským a Pražským futbalovým zväzom. Je to šesť hlavných miest, ďalej k nim patrí Západoslovenský a Juhomoravský zväz. Prvý veľký turnaj organizujeme v dňoch 13.-15 septembra v okolí Senca a Pezinka, kde hráči U17 z piatich štátov a z ôsmich výberov – Belehradu, Budapešti, Záhrebu, Prahy, Bratislavy, Južnej Moravy, Západné Slovensko a výber Győru  si zmerajú sily v dvojdňovom turnaji pod záštitou predsedu BSK Pavla Freša a pod záštitou BFZ.  Aj touto cestou sa chcem poďakovať Pavlovi Frešovi a riaditeľovi odboru komunikácie a propagácie Petrovi Húskovi, ktorí zastrešujú tento turnaj  a takisto poslancom Bratislavského samosprávneho kraja za podporu. Samozrejme, pri jeho organizovaní nám pomáhajú aj Slovnaft, Respect a ďalšie spoločnosti. V decembri usporiadame tradičný halový turnaj Bratislava Cup. Bude dvojdňový v jednej kategórii 3. a 4. decembra, kde k týmto ôsmich výberom, ktoré budú hrať na turnaji v septembri pribudnú ešte Ľubľanský a Viedenský výber. Samozrejme, okrem toho sa uskutoční ešte dosť rôznych medzinárodných zápolení. V novembri, 19. a 20. bude v Poprade turnaj seniorov  o víťaza amatérov Slovenskej  republiky za účasti výberov Bratislavského, Západoslovenského, Stredoslovenského a Východoslovenského futbalového zväzu. Novinkou by malo byť, že na tomto turnaji by sa zišli nielen hráči, ale aj výkonné výbory jednotlivých zväzov na také oficiálne pracovné stretnutie.  Riešili by sme na ňom otázky celoslovenského futbalu. V auguste sa náš výber U14 zúčastní dvoch významných turnajov, Memoriálu Gejza Princa a prvýkrát v histórii sme dostali pozvánku na veľký turnaj do Čiech. Na KOUBA Cup sa zúčastní trinásť krajských zväzov Česka a k tomu ešte výber Prahy a Bratislavy.

Čaká nás prelomový ročník s najväčším počtom zmien pravidiel futbalu, ktoré nadobudli účinnosť od 1.7. 2016 aj na Slovensku. Rozhodcovia musia byť teda na zápasy byť ešte lepšie pripravení…

– Už som spomínal, že naša komisia rozhodcov a delegátov je na vysokej úrovni. Tento pondelok  Pavol Páchnik, predseda KRaD a člen VV ObFZ Bratislava-mesto predniesol na seminári rozhodcov a delegátov  skvelú trojhodinovú prednášku o zmenách pravidiel. V stredu zasa na aktíve klubov pred začiatkom nového súťažného ročníka hovoril podrobne o týchto zmenách jeden z najlepších rozhodcov na Slovensku a sekretár ObFZ Bratislava-mesto Jozef Pavlík.

Prezident SFZ Ján Kováčik povedal, že z členských príspevkov pôjde na podporu mládežníckeho futbalu v amatérskych kluboch viac ako milión eur. Koľko peňazí by mali dostať kluby z nášho regiónu? 

– Už sme mali s prezidentom SFZ prvé stretnutie v Banskej Bystrici, ďalšie bude 19. augusta, na ktorom pracovná skupina ešte doladí tieto záležitosti. Chceli by sme ich futbalovej verejnosti, ktorá je veľmi citlivá predstaviť. Isté je však, čo prezident SFZ prezentoval,že  sa určite budeme všetci snažiť splniť,  aby do mládežníckeho amatérskeho futbalu išlo viac finančných prostriedkov, ako doteraz. Som pevne presvedčený, že kluby, ktoré zaplatia členské do konca septembra a vzorne sa starajú o mládežnícky futbal, dostanú financie vo väčšej miere. A kluby, ktoré nemôžu mať na dedinkách jedno, alebo dve mládežnícke družstvá, vklad, ktorý vložia do členského, sa im vráti v navýšenej miere.

Vaše najväčšie želanie na prahu nového ročníka súťaží?

–  Predovšetkým chcem poďakovať všetkým ľuďom, ktorí sa podieľajú na rozvoji futbalu vo všetkých kluboch a zaželať im do tejto sezóny, aby bola ešte lepšia, kvalitnejšia. Dúfam, že sa nám podarí nájsť finančné prostriedky na to, ako v najvyššej miere pomôcť klubom na úrovni mládežníckeho futbalu, infraštruktúry štadiónov a celkového diania futbalu v našom regióne.

Milan Valko, komunikačný manažér BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI