Justín Javorek dnes oslavuje 80 rokov

Justín Javorek,  rodák s obce Voderady pri Trnave, dnes 14. septembra oslávi významné životné jubileum 80 rokov! Keď ho stretnete, je ho plný dom, plná ulica. ,,Jupi“, ako ho familiárne volajú bývalí spoluhráči a kamaráti, je nesmierne otvorená povaha, čo na srdci, to na jazyku. Nepríjemne provokujúci. Rečami neustále hrá futbal, vlastne chytá, lebo bráne sa zasvätil od malička, akoby ani nechcel pripustiť kolobeh času a ôsmy krížik na chrbáte ho vôbec netlačí do predklonu, či do menšej aktivity.

Justín Javorek  s futbalom prešiel kus sveta, prepadol mu celý, lebo raz tento chlapec z dvanástich detí svojmu otcovi prisľúbil, že sa o neho nemusí báť, lebo futbal ho uživí celý život.  Bol to známy slovenský brankár, člen kádra reprezentačného mužstva Československa, ktoré získalo bronzové medaily na majstrovstvách Európy v roku 1960. Počas vydarenej hráčskej kariéry chytal za RH Brno, Tatran Prešov, Jednotu Trenčín, ČH Bratislava a Inter. Potom odišiel do Turecka, kde sa stal prvým profesionálnym hráčom v histórii. Rovnako úspešný bol aj na trénerskom poli. Pôsobil v Rapide Bratislave, Trenčíne, na Cypre, Interi, Trnave, Prešove, Dunajskej Strede a znova v Trnave. Medzitým absolvoval trénersky návrat do Turecka v kluboch Galatasaray a Alta Izmir.

Nesplnila sa mu však veľká  túžba stáť v bráne Spartaka Trnava. „Chytal som za Prešov, Trenčín, Červenú hviezdu a Inter Bratislava, no za Spartak nie. Mal o mňa záujem Toni-báči Malatinský, aj som odchytal niekoľko priateľských medzinárodných zápasov. On takto skúšal talenty, keď bol reprezentačný termín a Imrich Stacho bol na reprezentačnom zraze. Vybavil súboje predovšetkým s poľskými klubmi, aj som ho presvedčil. Lenže ja som chcel chytávať a popri Stachovi by som veľkú šancu nemal. Dal som prednosť Prešovu, kde som cítil väčšiu šancu preraziť, čo sa mi aj podarilo,“ spomína na svoju bohatú kariéru J. Javorek.

javorek1

J.Javorek v minulosti bol dlhé roky predsedom trénersko-metodickej komisie BFZ. Stále sa pravidelne zúčastňuje na rôznych akciách, hlavne mládežníckych turnajov, ktoré organizuje náš zväz. Je ich veľa, najmä v zimnom období. Vždy je rád, keď sa v rôznych výberoch objavia šikovní a talentovaní chlapci.

Vedenie BFZ, ObFZ Bratislava-mesto a ObFZ Bratislava-vidiek sa pripája k početným gratulantom, oslávencovi k životnému jubileu želá hlavne veľa zdravia, šťastia, rodinnej pohody, životného optimizmu a aby sme ho ešte dlhé roky stretávali na rôznych futbalových podujatiach v rámci Bratislavy.

Milan Valko, manažér komunikácie BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI