Na aktíve v Ivanke pri Dunaji hlavne rezonovalo prerozdelenie vyzbieraného členského jednotlivým klubom

V utorok 22. novembra v Matičnom dome v Ivanke pri Dunaji sa uskutočnilo tradičné pracovno-spoločenské stretnutie vedenia Bratislavského futbalového zväzu so zástupcami FK BFZ, ObFZ Bratislava-mesto a ObFZ Bratislava-vidiek. Bolo to už piate takéto užitočné stretnutie a po štyroch rokoch druhé v Ivanke pri Dunaji. Na aktíve sa zúčastnili Juraj Jánošík, predseda BFZ, Ľubomír Suchý, predseda ObFZ Bratislava-mesto, Ján Farbula, vedúci sekretár BFZ, Dušan Paška, člen VV BFZ a hostiteľ tohto stretnutia, Jozef Hlavenka, člen VV ObFZ Bratislava-vidiek, Miroslav Richtárik, predseda ŠTK, Ivan Kružliak, predseda KRaD, Miroslav Bóc, predseda DK, Kamil Somoláni, predseda OK, Alexander Teleky, predseda KM a Pavol Príkopa, sekretár a matrikár BFZ.

ivanka-p-dunaji-22112016-5

Všetkých prítomných, ktorých sa utešene zišlo privítal Juraj Jánošík. ,,VV BFZ zasadá pravidelne, som rád, že sa nám vydarili niektoré veci na úrovni mládeže. Zo siedmich IV. líg jedine naša bola sponzorovaná spoločnosťou TIPOS a kluby dostali finančnú hotovosť. Najväčším podporovateľom BFZ je však  Bratislavský samosprávny kraj (BSK) aZápadoslovenská energertika . Spokojný som s prácou jednotlivých komisií, ich predsedovia sú pozývaní na výkonné výbory, kde sa riešia otázky futbalu. Z dotácie SFZ, ktoré prišli na BFZ z projektu Hattrick sa vybudovali dve umelé ihriská po 100 tisíc eur. Jedno bolo otvorené v Petržalke a druhé sa buduje v Stupave. V priebehu roka sa organizuje dostatok rôznych turnajov, hlavne mládežníckych na úrovni regiónu a obidvoch oblastí. V septembri sme usporiadali 1. ročník medzinárodného turnaja DANUBE CUP 2016 hráčov vekovej kategórie U17 za účasti ôsmich družstiev. Okrem BSK turnaj podporili ďalšie firmy a to Respect, Tipos a Slovnaft. Na jeho otvorení sme pri príležitosti 40. výročia zisku titulu majstrov Európy ocenili legendy slovenského a československého futbalu. V dňoch 3. a 4. decembra bude veľký medzinárodný halový turnaj BRATISLAVA CUP 13-ročných chlapcov za účasti 10 mužstiev zo siedmich štátov. Dva roky sme pracovali na tom, aby sme mali spoluprácu s viacerými okolitými zväzmi. Preto aj na tomto turnaji budú tímy zo Slovenska, Srbska, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Maďarska a Česka. Samozrejme, v zákulisí rezonuje nový Zákon o športe. Na konferencii SFZ 18.11. v Poprade sa o ňom dosť hovorilo. Jej najdôležitejším bodom však bolo prerozdelenie vyzbieraného členského jednotlivým klubom. Podmienkou je, aby kluby mali aj mládežnícke družstvá. Dotácia zo štátu pre regionálne zväzy by mala byť v budúcom roku väčšia. Mohla by sa pohybovať mimo toho členského okolo jedného milióna eur. Mimochodom, na konferencii ocenili z nášho kraja Mikuláša Bojka a Milana Bródyho. Dostali najvyššie ocenenie – Zlaté odznaky SFZ. Už tradične 20. januára 2017 vyhlásime Jedenástku roka 2016 a usporiadame III. reprezentačný ples BFZ,“ povedal Juraj Jánošík.

ivanka-p-dunaji-22112016-3

Ľubomíra Suchého potešila takmer plná miestnosť prítomných funkcionárov, čo znamenalo, že mali záujem o tento aktív. ,,Rád by som poďakoval zástupcom klubov, ktorí od základni mládežníckych kategórií v ObFZ Bratislava-mesto, ale aj v regióne ochotne uvoľňujú hráčov do mládežníckych reprezentácii. Toto konštatovanie platí aj pri zostavovaní seniorskej reprezentácie. Hovorím to preto, lebo nie všade na Slovensku je to samozrejmosť. Takisto ma teší, že mládežnícke mužstvá z nášho regiónu si dôstojne počínajú v spoločných súťažiach so Západoslovenským zväzom. Je to potrebná konfrontácia, čo sa potvrdzuje aj v tejto sezóne. Dotácia, ktorá tu bola spomínaná od SFZ na rok 2017 nech vás nenapĺňa prehnaným optimizmom. Milión eur je pekný kopec peňazí, ale veľmi dobre viete, že prerozdeľovanie zväz robí v pomere 30:30:30:10, takže nám zostane najmenej peňazí. Z konferencie ste určite čítali komuniké z prerozdeľovania členského, ktoré je predmetom širokej diskusie. Ešte by som sa chcel zmieniť o tom, že druhý rok sa hrá nový formát našich súťaží (jedna III. liga, jedna IV. liga a spoločné súťaže na úrovni oblastných zväzov). Osobne som presvedčený, že to bol kvalitatívny krok vpred. Videl som dosť zápasov, ktoré mali svoju kvalitu a aj zvýšený divácky záujem. Týka sa to hlavne FC Petržalka akadémia. O jeho domáce stretnutia je až nadštandardný záujem a návštevnosť na pravom brehu Dunaja bola na jeseň neraz vyššia, ako na zápasoch Fortuna lig. a II. ligy.

ivanka-p-dunaji-22112016

V bohatej diskusii prvý vystúpil starosta obce Báhoňa Ivan Patoprstý. Povedal, že na poslednej konferencii sa schválilo, že mužstvo, ktoré hrá v III. lige musí mať tri mládežnícke mužstvá. Ak sa tak nestane, zaplatí pokutu. ŠK Báhoň sa nemôže porovnávať s viacerými klubmi, preto nemôže postaviť štyri mužstvá. ,,Už teraz vás chcem poprosiť, nech sa na najbližšej konferencii BFZ prijme uznesenie, aby obce do 2000 obyvateľov boli vyňaté z týchto pokút pre nedostatočný počet mládežníckych mužstiev.“ K tomuto návrhu boli názory pre aj proti. Dušan Paška, predseda FK Slovan Ivanka pri Dunaji povedal, že mužstvo, ktoré hrá najvyššiu regionálnu súťaž musí mať nejakú mládežnícku základňu. ,,Mládež je naša budúcnosť a pokiaľ sa s ňou v kluboch nebude dobre pracovať, tak sa bojím, aby nám deti neutiekli k iným športom. Aby za 10-15 rokov mal kto hrať futbal. Podľa mňa musíme mať nejakú základňu, to je môj názor, hoci akceptujem, že nie každý s ním súhlasí. V minulosti sme mali dosť klubov, ktoré hore vyleteli a potom z nich nezostalo nič (Močenok, Báč, atď).“ Podobný názor vyslovil aj Ľubomír Suchý. ,,Ak to takto ďalej pôjde, s futbalom v našom regióne bude zle.“ Juraj Jánošík k tejto požiadavke starostu Báhoňa dodal: ,,V ďalších troch regionálnych zväzoch, na západe, strede a východe sú tieto poplatky trojnásobne vyššie ako u nás.“

ivanka-p-dunaji-22112016-6

Takisto sa na aktíve veľa hovorilo aj o prerozdelení vyzbieraného členského jednotlivým klubom. ,,Takmer pol milióna eur bude prerozdelených pre všetky kluby, ktoré majú mládežnícke družstvá podľa počtu týchto mládežníckych družstiev. Delegáti konferencie boli prostredníctvom svojich regionálnych šéfov priebežne informovaní o tomto procese,“ povedal na konferencii prezident SFZ Ján Kováčik. Tieto jeho slová potvrdil aj Juraj Jánošík. Do 18.11 bolo na členskom vybraných 450 345 eur. V roku 2010 SFZ dostal od štátu dotáciu 1,9 milióna eur. V roku 2016 to bolo už 5,5 milióna eur a podľa nového Zákona o športe by to mohlo byť už 7 miliónov eur. S tým, že 15 až 20 percent by malo ísť z týchto peňazí na regionálny futbal. Kamil Kysela z ŠK Svätý Jur povedal, že kluby s mládežníckymi družstvami na prerozdelení vyzbieraného členského určite získajú nejaké eurá navyše. ,,Keď si zoberieme, že jedno mládežnícke mužstvo má v priemere 20 detí a my sme za nich odviedli 60 eur, tak naspäť dostaneme 150 eur.“

Ján Farbula zhrnul diskusné príspevky do jedného bloku. ,,Nedá mi, aby som sa nevrátil o štyri roky dozadu, keď som bol predsedom ŠTK. Nebudem menovať klub, funkcionárov a hráčov a poviem, že tí, ktorí ste v ročníku 2011/2012 hrali najvyššiu regionálnu súťaž, sami ste kritizovali jedno mužstvo, ako je možné, že mu je udelená výnimka hrať III. ligu. Od toho sa ustúpilo. Dali sa minimálne dve mužstvá a postupne aj zo skúseností z ostatných regiónov, zakomponoval sa do jedného termínu začiatok súťaží. A tak sa ujednotil na celom Slovensku aj počet mládežníckych mužstiev v najvyššej regionálnej súťaži. Bolo to vyhlásené rok dopredu. Odpoviem aj na výšku členského. Na konferenciu mali ísť  dva návrhy, členské sa malo rozdeľovať buď na člena, alebo na klub. Nakoniec konferenicia rozhodla o prerozdelení na družstvo.V BFZ je ukrátených dvanásť klubov, ktoré nemajú mládežnícke mužstvo. Zaplatili však za seniorov. Výška členského na jedného hráča bola 3 eura do 18 rokov. Pokiaľ máte v prípravke desať hráčov, zaplatili ste 30 eur a na to mužstvo dostanete 150 eur. Skúsme sa páni na toto pozrieť aj trocha inými očami.“ Pravda, našli sa aj iné názory, napríklad zástupca zo Slovana Vištuk si myslí, že malé kluby podporujú SFZ, čo považuje za nehoráznosť.

Na záver aktívu vystúpil Vladimír Václavík z firmy Šport projekt. ,,Som veľmi rád, že som sa zúčastnil tohto aktívu. Zaoberáme sa výstavbou štadiónov a ich infraštruktúrou. Robíme veľa pre pohodlie diváka, aby sme ho prilákali na zápasy. Aby sa ľudia dobre cítili po športovej a kultúrnej stránke. Vybudovali sme tribúny, sedačky, striedačky po celom Slovensku. Vo vašom regióne v ŠK Svätý Jur, OFK Dunajská Lužná, MFK Rusovce, FC Artmedia Petržalka a FK Karpaty Limbach. Vieme vám urobiť rozpočet a iné záležitosti k výstavbe športového prostredia, aby ste vedeli, koľko peňazí by vás to stálo.“

,,Verím, že aj tento aktív splnil svoj účel. Veľa vecí sme si vysvetlili, veľa sme ich urobili dobre, ale nájdu sa aj zlé. My, volení funkcionári, sme pre vás servis. Musíme vám odpovedať na vaše žiadosti aj o polnoci. Sekretariát BFZ naplno funguje, hocikedy sa môžete na nás všetkých obrátiť,“ zdôraznil Juraj Jánošík.

Milan Valko, manažér komunikácie BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI