Jozef Kšiňan sa dnes dožíva úctyhodných 90 rokov

V utorok 3. januára sa prekrásneho životného jubilea 90 rokov dožíva bard a jedna z najväčších osobností slovenskej športovej žurnalistiky Jozef Kšiňan. Stále svieži, čulý, vždy v dobrej nálade, aj v tomto pokročilom veku je neustále aktívny. Jeho kolegovia vedia, že bez Jožka Kšiňana sa nezaobíde žiadna významnejšia športová tlačovka či športové podujatie v Bratislave. Príde, pýta sa, stále si niečo usilovne niečo zapisuje.

Účastník šiestich olympiád, dvoch zimných a štyroch letných, takisto účastník MS vo futbale v roku 1970 v Mexiku, bývalý futbalista a tréner mládeže patrí k najstarším aktívnym športovým publicistom na Slovensku. Narodil sa 3. januára 1927 v Bratislave, ako športový redaktor pôsobil v denníkoch Pravda, Práca, Smena a neskôr v TASR. Je autor alebo spoluautor vyše 30 publikácií, prevažne s futbalovou tematikou. Keď ho počúvame rozprávať, ako sype fakty, čísla, výsledky futbalových stretnutí spred 60 rokov, zostavy tímov a všetko, najmä čo sa futbalu týka, zdá sa, že ani tie svoje zápisky a notesy nepotrebuje. ,,Videl som hrať Pelého a rad ďalších futbalistov najvyššieho rangu. Na MS v Mexiku navštívil som všetky tábory našich súperov v skupine, vrátane Brazílie, kde som urobil rozhovor s Clodoaldom. A hral som presne na poludnie v takmer 50-stupňovej horúčave na olympijskom štadióne v novinárskom tíme Európy proti Južnej Amerike. Vyhrali sme 7:6,“ vraví veľký jubilant.

S aktívnym futbalom skončil v tridsiatke, začal trénovať žiakov v Dyname Energia. Zložil trénerské skúšky a získal najvyššiu kvalifikáciu I. triedy. Jedenásť rokov trénoval žiakov v bratislavskom maloklube. ,,Po Slovane a Červenej hviezde sme boli tretí najlepší tím v Bratislave. Medzi mojich odchovancov patrí aj herec Juraj Kukura. Bol spoľahlivý brankár, vedel šikovne likvidovať i pokutové kopy. S dorastom ŠK Slovan Bratislava som sa stal majstrom Slovenska, keď nás vtedy trénoval Karol Bučko. Hral som stredného útočníka, postupne sme vyradili Malacky, Trnavu, Zvolen a vo finále sme narazili na Prešov. Na jeho pôde sme remizovali 1:1 a v odvete na Tehelnom poli pred takmer 10 000 divákmi sme triumfovali 5:1,“ spomína veľký oslávenec.

Počas svojej mimoriadne plodnej novinárskej práce dostal viaceré vyznamenania a ocenenia. ,,Z ocenení si vysoko vážim Zlatý odznak MOV, ktorý mi odovzdal jeho bývalý prezident Juan Antonio Samaranch v roku 1995 v Prahe.“ Rovnako si cení okrem ďalších iných všetky tri stupne Verejného uznania za zásluhy a rozvoj čs. telesnej výchovy, medailu Dr. Miroslava Tyrša, titul Vzorný tréner futbalu, Bronzové kruhy SOV, Cenu Miroslava Procházku SOV za celoživotnú propagáciu športu a olympizmu, ako aj Cenu primátora Bratislavy (2007), ocenenie Osobnosť Dúbravky (2010) a Cenu Samuela Zocha Bratislavského samosprávneho kraja (2014). Takisto je laureátom Ceny Fair-play MUDr. Ivana Chodáka. V súčasnosti Jozef Kšiňan spolu s Vladimírom Wänkem a Tomášom Čermákom pracujú na kronike BFZ, v ktorej bude zaznamenaná celá história bratislavského futbalu.

Vedenie BFZ, ObFZ Bratislava-mesto, ObFZ Bratislava-vidiek sa pripája k početným gratulantom a  oslávencovi k jeho významnému životnému jubileu želá veľa zdravia, šťastia, rodinnej pohody a životného optimizmu.

Milan Valko, manažér komunikácie BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI