Sekretár BFZ Pavel Príkopa má 60 rokov

Pavel Príkopa, dlhoročný matrikár Bratislavského futbalového zväzu a sekretár BFZ sa dnes 12. júla dožíva významného životného jubilea 60 rokov. Pri tejto významnej príležitosti prinášame s najdlhšie pôsobiacim zamestnancom BFZ, ktorý je aj členom fanklubu slovenskej futbalovej reprezentácie od jeho vzniku, rozhovor na viaceré témy.

* Kde si v Bratislave vyrastal, aké boli tvoje športové začiatky?*
– Detstvo som strávil na Ľudovom námestí v blízkosti štadiónov Tehelného poľa a Pasienkov, kde som chodil aj na ligové zápasy Slovana a Interu. V tamojšom detskom parku sme hrávali futbal na malé bránky, za žiakov ako 12 ročný som začal hrať najprv za Slovan Energia Bratislava a odtiaľ som prešiel do bývalých ZŤS Petržalka za Starý Most, kde sme hrávali predzápasy mužom. V dorasteneckom veku som prestúpil do neďalekých Vinohradov, kde ma trénoval Viktor Wotzy a keď som mal ísť do juniorky, tak som si vážne zranil pri sánkovačke na Kolibe pravé koleno. Vtedy ma tréner Wotzy prehovoril, aby som sa vydal na rozhodcovskú dráhu a tak som sa ako devätnásťročný prihlásil na rozhodcovský kurz. Moje rozhodnutie bolo správne, za čo trénerovi Wotzymu aj touto cestou veľmi pekne ďakujem, že som ho poslúchol.

* Priblíž nám tvoju zaujímavú rozhodcovskú kariéru?*
– Rozhodcovský kurz som absolvoval v roku 1976 a začal ako rozhodca III. triedy, postupne od rozhodovania mládežníckych súťaží som sa dostal až do seniorských súťaží III., II. a I. triedy Bratislava Po absolvovaní základnej vojenskej služby v Písku v rokoch 1978-1980 som od r. 1981 postúpil a začal rozhodovať majstrovstvá Bratislavského kraja a neskôr som postúpil do národných súťaží riadených SFZ, kde som v rokoch 1987 – 1994 rozhodoval stretnutia II. SNL. Tridsať ročnú kariéru rozhodcu som ukončil v marci roku 2006 finálovým stretnutím Zimného turnaja seniorov o Pohár BFZ na Bratislavských Pasienkoch stretnutím Iskra Petržalka – Slovan Bratislava B, ktorý vyhrala Petržalka 2:0.. Odvtedy som začal vykonávať funkciu delegáta stretnutí v súťažiach ObFZ Bratislava – mesto, BFZ a v rokoch 2007 až 2010 aj v SFZ na stretnutiach 1. a 2.ligy.

* Bol si aj tajomníkom mládeže v ŠK Slovan Bratislava?*
– Bola to krátka etapa môjho funkcionárskeho pôsobenia vo veľkom klube, keď som v rokoch 1989-1990 vykonával tájomníka mládeže v klube, ktorý som obdivoval. V ligovom doraste Slovana v tej dobe pôsobili niekdajší výborní hráči na čele s Petrom Dubovským, Richardom Trutzom či Borisom Kitkom a už na predzápasy na Tehelné pole chodilo niekoľko tisíc divákov.

* Mládež je tvoja srdcovka, lebo sa podieľaš na organizovaní viacerých
turnajov, čo to pre teba osobne znamená?*

– Už od malička som rád organizoval a športoval. Bola to moja srdcová záležitosť. Spoločne sme organizovali rôzne pouličné zápasy, neskôr som pole pôsobnosti rozšíril na organizovanie iných turnajov ako napr. futbal s lenivou loptou, ktorý sme založili v roku 1983 za účasti 120 družstiev a hrá sa dodnes pod názvom futsal. V rámci BFZ sme organizovali desať ročníkov Referee Cup, na ktorom sa zúčastňovali výbery rozhodcov z Moson Magyárovár, Viedne a Bratislavy. Z mládežníckych akcií som neprtržite pri medzinárodnom turnaji žiakov BRATISLAVA Cup, ktorý v decembri tohto roku napíše svoj 23.ročník a v januári 2018 usporiadame v poradí 20. ročník známeho turnaja prípraviek Attract Kerobaj Cup 2018 , ktorý sme v roku 1999 založili spolu s mojim dlhoročným rozhodcovským kolegom a priateľom Lackom Jaborekom. Dlhoročnú tradíciu má aj Zimná halová liga mladších a starších žiakov v zimnom období a takisto sem patria každoročné družobné stretnutia žiackych výberov z Moravy a Bratislavy na úrovni ObFZ Bratislava-mesto. Okrem toho pôsobím ako krajský koordinátor pre školské futbalové súťaže žiakov ZŠ v súťažiach Školský pohár SFZ a Mc Donald´s CUP.

* Tvoje spojenie s BFZ je ozaj pozoruhodné?*
– Do sídla BFZ na cyklistický štadión som začal chodiť ešte ako dorastenec za pôsobenia vtedajšieho sekretára Cyrila Tomanoviča a dostal som funkciu člena matriky. Potom jeho funkciu prebral Milan Vojtek, s ktorým sa mi veľmi dobre spolupracovalo. V tých časoch som bol členom matričnej komisie BFZ, ktorej predsedal Tibor Holúbek. Keď skončil, tak som sa stal jeho nástupcom v roku 1990 a od roku 2001som sa stal profesionálnym pracovníkom BFZ. Za mojej éry som zažil piatich predsedov BFZ, Mariána Horského, Vladimíra Wänkeho, Andreja Machoviča, Ladislava Bernera a Juraja Jánošíka, .ktorých si nesmierne vážim aj v tejto dobe.

* Bratislava mala v minulosti tri kluby v najvyššej súťaží, postup FK
Inter do II. ligy a FC Petržalka akadémia do III. ligy nasvedčuje, že aj
v tomto smere sa blýska na lepšie časy..*.

– V budúcnosti by bolo pre naše hlavné mesto dobré, keby v najvyššej súťaži sme mali minimálne dvoch-troch zástupcov. Samozrejme, všetko záleží od ekonomických podmienok, treba veriť, že Inter a Petržalka sa postupne vrátia na stratené pozície.

* Predseda BFZ Juraj Jánošík na rôznych sedeniach neraz vyzdvihuje
kvalitnú prácu aparátu BFZ…*

– Pracovníci BFZ a oblastných futbalových zväzov tvoria jeden súdržný
kolektív. Navzájom si pomáhame, jeden o druhého sa môžeme oprieť. Pred
rokom k nám prišiel regionálny tréner mládeže SFZ za BFZ Miško Kováč. Vystriedal Rudka Nováka, ktorý nám odišiel do dôchodku. Troška omladil náš kolektív, dá sa povedať, že pod vedením vedúceho sekretára BFZ Janka Farbulu sa snažíme splniť všetky úlohy, ktoré sú na nás kladené.

* Aké je tvoje najväčšie želanie? *
– Veľmi by som si želal, keby sa vzťahy medzi klubovými funkcionármi zlepšili, aby boli v priateľskom duchu, ako to bývalo v minulosti. A bol by som veľmi rád, keby úroveň futbalu v našom regióne mala vzrastajúcu úroveň. Hoci sme zo štyroch regiónov najmenší zväz, máme sa čím pochváliť, čo sa týka najmä mládežníckych akcií, ktorých je každoročne neúrekom a kde sa kladie veľký dôraz na podporu mládeže a jej napredovaní. Takisto musím povedať, že v minulosti vzťahy medzi rozhodcami a funkcionármi klubov boli na dobrej úrovni. Keď sme ako partia rozhodcov prišli na východ, tak si nás tam vážili a uctili. V súčasnosti je kritika na rozhodcov neraz neopodstatnená, každý sa oháňa videom a aj rozhodca je len človek. Nedá mi nespomenúť vytvorený systém ISSF, pri ktorom sa práca funkcionárov oveľa zjednodušila, všetko sa robí v tomto smere elektronickou formou, čo sa týka vybavovania prestupov a registrácia hráčov, ako aj vypisovanie zápisov o stretnutí a kompletný výsledkový servis je na futbalnete, kde nájdete všetko potrebné ohľadne evidencie hráčov. Doba techniky priniesla aj do futbalu veľmi veľa pozitívneho. V neposlednom rade je dôležité zdravie, ktoré mi slúži, čomu napomáha aj fakt, že práca, ktorú vykonávam, ma baví.

Vedenie BFZ, ObFZ Bratislava-mesto a ObFZ Bratislava-vidiek sa pripája k
početným gratulantom, oslávencovi k životnému jubileu želá hlavne veľa
zdravia, šťastia, rodinnej pohody, životného optimizmu a aby svojimi radami a skúsenosťami sa podieľal na napredovaní futbalu v rámci Bratislavy!

Palko, živió

Milan Valko, manažér komunikácie PR BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI