Laureáti Cien fair play MUDr. Ivana Chodáka

V divadelnej sále MsKS v Dolnom Kubíne boli dnes (7.5) vyhlásení laureáti Cien fair play MUDr. Ivana Chodáka. Na návrh Etickej komisie a následnom schválení Výkonným výborom SFZ prevzali ocenenia z rúk prezidenta SFZ Jána Kováčika, generálneho sekretára SFZ Jozefa Klimenta  a primátora mesta Romana Matejova. Slávnostný večer moderoval vnuk Ivana Chodáka, Pavol Janík, program obohatili hudobným vystúpením speváci Peter Cmorik, Barbora Žilecká a Otto Kollman.

Kategória 1: Za dlhoročnú príkladnú hráčsku činnosť

JOZEF ČAPKOVIČ (11.1.1948)

Rodák z Bratislavy sa významne zapísal do dejín československého a slovenského futbalu. Je majstrom Európy z roku 1976 v Belehrade, jeho brat-dvojča Ján bol tiež československým reprezentantom. Hráčsku kariéru odštartoval v mužstve Červenej hviezdy, od roku 1967 hral s bratom v bratislavskom Slovane. V drese ŠK Slovan Bratislava odohral spolu dvanásť sezón, v rokoch 1970, 1974 a 1975 sa tešil z majstrovských titulov. Najväčší úspech zaznamenal v roku 1969 víťazstvom v PVP. Československý pohár získal v rokoch 1968 a 1974, v najvyššej domácej súťaži má na konte 268 zápasov.

S bratom sa v reprezentačnom výbere nikdy nestretli. Jozef začal reprezentovať v roku 1974, vtedy brat Ján v najcennejšeom drese končil. V národnom tíme debutoval 25. septembra 1974 v Prahe v prípravnom zápase proti NDR (3:1), reprezentačnú kariéru ukončil v kvalifikačnom zápase o postup na MS 1978, v septembri 1977 v dueli v Škótsku (1:3). Spolu odohral za ČSSR 16 zápasov.

Po ukončení aktívnej činnosti bol tiež poslancom Národnej rady SR, na trénerskej lavičke pôsobil v TJ Čalovo (1981-1982), TJ Zlaté Klasy (1985-1989), TJ Lozorno (1984-1985) a v ČH (1985-1989). V rokoch 2007-2012 vykonával funkciu delegáta SFZ.

STANISLAV JARÁBEK (9.12.1938)

S výnimkou krátkeho pôsobenia počas vojenčiny v Dukle Pradubice strávil celú hráčsku kariéru výhradne v trnavskom Spartaku. Bol základným kameňom mužstva legendárneho Milana Malatinského, podieľal sa v pozícii kapitána tímu na troch majstrovských tituloch v rokoch 1968, 1969 a 1971. Zaujímavosťou je skutočnosť, že Jarábek nebol počas pôsobenia v Trnave v silnej konkurencii nikdy vystriedaný v priebehu zápasu iným hráčom. Rodák zo Suchej nad Parnou reprezentoval s kapitánskou páskou na drese na futbalovom turnaji Olympijských hier 1968 v Mexiku, kde nastúpil v dvoch dueloch v rámci základnej skupiny. V roku 1967 sa stal víťazom Stredoeurópskeho pohára. O dva roky neskôr priviedol Trnavu do semifinále vtedajšieho Pohára európskych majstrov, kde Spartak stroskotal na slávnom Ajaxe po prehre 0:3 vonku a výhre 2:0 doma. V roku 1971 triumfoval v Slovenskom pohári, záver kariéry strávil v TJ Vítkovice.

Na bohatú hráčsku kariéru nadviazal trénerskou. Pôsobil v Trnave, v Baníku Ostrava, v Plastike Nitra, v Banskej Bystrici či v bratislavskom Slovane. Jeho syn Juraj zastáva v súčasnosti post hlavného trénera v FC Spartak Trnava.

Kategória 2: Za dlhoročnú príkladnú činnosť a celkový prínos pre futbal

JUSTÍN JAVOREK (14.9.1936)

Rodák z Voderadov, žijúca legenda slovenského futbalu. Člen kádra reprezentácie Československa na ME 1960, na ktorom obsadilo naše mužstvo bronzovú priečku. Napriek tomu si reprezentačný štart nikdy nepripísal. S brankárskym remeslom začínal v RH Brno, po príchode na Slovensko pôsobil v Tatrane Prešov, ČH Bratislava a v bratislavskom Interi. Preslávil sa pôsobením v Turecku, bol prvým profesionálnym futbalistom v krajine polmesiaca.

Po ukončení hráčskej kariéry pôsobil v úlohe trénera v Rapide Bratislava, v Trenčíne, v bratislavskom Interi, Trnave, Prešove, Dunajskej Strede. Medzitým oživil dobré kontakty a opäť pôsobil v Turecku, v kluboch Galatasaray Istanbul a Altay Izmir.

V rokoch 2002-2014 vykonával funkciu predsedu trénersko-metodickej komisie BFZ.

MUDr. PAVEL MALOVIČ

V rokoch 1976-1980 pracoval v rámci predatestačnej prípravy na internej a kardiologickej klinike v Bratislave. Od roku 1980 pôsobí na Klinike telovýchovného lekárstva Univerzitnej nemocnice v Bratislave. Okrem špecializovanej praktickej medicíny spolupracuje od roku 1990 ako pedagóg a prednášateľ na Slovenskej zdravotníckej univerzite, Národnom centre podpory zdravia, Fakulte telesnej výchovy a športu UK a Telovýchovnej škole SZTK.

V rokoch 1974-1990 bol lekárom futbalových mládežníckych družstiev Slovana Bratislava. V tom čase pôsobil aj ako lekár zápasníkov v klube Dunajplavba Bratislava, československej reprezentácie karate a od roku 2000 ako osobný lekár popredného tenistu, Dominika Hrbatého. Úlohy lekára reprezentácie ČSSR sa ujal v roku 1986 a ako prvý slovenský lekár okúsil svetový šampionát. Stalo sa tak v roku 1990 na MS v Taliansku. Bol členom realizačného tímu pri vzniku slovenskej futbalovej reprezentácie v roku 1994 a zotrval v tejto funkcii do roku 2001. Následne bol jedenásť rokov lekárom slovenskej futbalovej reprezentácie do 21 rokov.

Vo funkcii dopingového komisára UEFA sa zúčastnil na turnajoch EURO 2008 a 2012. V úlohe reprezentačného lekára A-tímu bol v 139 oficiálnych zápasoch, v kategórii do 21 rokov v 99 zápasoch.

Kategória 3: Za výnimočný čin

JÁN HUDÁK

Aktívny rozhodca, v úlohe arbitra ObFZ Prešov pôsobí viac ako 40 rokov, predtým bol rozhodcom VsFZ Košice. V úlohe funkcionára prispel k rozvoju futbalu v TJ Družstevník Radatice a v dievčenskom futbalovom klube DFK Prešov. Ján Hudák je vzorom v plnení si rozhodcovských povinností a profesionálneho prístupu, ktorý sa prejavil aj v jednom z majstrovských stretnutí žiakov, kde pohotovým rozhodnutím a činom zachránil život mladému dievčaťu.

VLADIMÍR MATEJKA  (19.7.1971)

Je zamestnancom SFZ-NTC Poprad a rozhodcom PFZ Poprad. Ceny fair play Ivana Chodáka mu bola udelená za záchranu ľudského života. V jazere pri popradskom štadióne zachránil topiaceho sa človeka.

PETER ZIEMBA

Rozhodca zachránil ľudský život v zápase Dôvera I. ligy staršieho dorastu medzi družstvami Bardejova a Senice. Pred koncom prvého polčasu ostal senický hráč Matej Kosorín nehybne ležať na zemi. Hlavný rozhodca pribehol a poskytol nehybnému futbalistovi okamžitú pomoc. Vytiahol mu zapadnutý jazyk a oživoval ho kým nepribehli lekári z oboch lavičiek.

 

Zdroj (web SFZ).


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI