Víťazom Záhreb, výber Bratislavy skončil posledný

Víťazom 20. ročníka turnaja 4 miest vekovej kategórie U16, ktorý sa hral cez tento víkend na štadióne FK Rača, sa stal výber Záhrebu, pred Ľubľanou, Budapešťou a Bratislavou.  Domácemu výberu sa tentoraz vôbec nedarilo, keď prehral všetky tri zápasy, takže kompetentní majú nad čím rozmýšľať!

Rača turnaj 4 miest

Ľubomír Suchý, predseda ObFZ Bratislava-mesto nám po skončení turnaja povedal: ,,Tento turnaj má dlhodobú tradíciu, musím objektívne povedať, že v minulosti sa nám na ňom podarilo dosiahnuť lepšie výsledky a aj herný prejav bol oveľa kvalitnejší. Nemali sme k dispozícii najlepších hráčov, ktorí behajú po bratislavských ihriskách. Dôvody si musia zanalyzovať tréneri, či to je neochota  klubov najlepších hráčov púšťať na turnaj, ale je to holá skutočnosť. Kto zápasy videl, musí konštatovať, že nie rozdiel triedy, ale až niekoľko tried bol  medzi výberom Bratislavy a ostatnými tromi mužstvami zo zahraničia. Pre Bratislavu je to možno krutá realita. Musíme si sadnúť zo zástupcami tých klubov, kde sú v kategórii 16-ročných najlepší hráči, nemôže byť termín výhovorkou, že nehráme s najsilnejším výberom. Treba si totiž uvedomiť, že je to vážna akcia, tak k nej pristupujú v Záhrebe, Budapešti a Ľubľane. Takže aj my sa im v tomto smere musíme vyrovnať.  Zároveň chcem poďakovať aj magistrátu hlavného mesta SR, ktorý participoval na organizácii turnaja.“

,,Samozrejme, keď by som mal turnaj zhodnotiť po futbalovej stránke, tak musím ako tréner povedať, že naši hráči po každej stránke za svojimi súpermi zaostávali. Či už v hernej činnosti, technike, sile a nakoniec  v závere stretnutí prepadli aj kondične.  Takže v tomto smere hlavne Záhreb a Ľubľana boli nad naše sily, ale na druhej strane musím povedať, že chlapci získali aspoň nejaké skúsenosti hrať  proti týmto vyspelým mužstvám. Možno z toho niečo vyťažia v budúcnosti. Na turnaji sme nemali najsilnejší výber,  u nás v najvyššej kategórii mladšieho dorastu  hrá iba ŠK Slovan. Z neho sme mali iba jedného hráča, ktorý nie je členom základnej zostavy. Potom sme mali zastúpenie z druholigových mužstiev, z ktorých najviac hráčov dodal Inter. Keď to porovnám so súpermi, tak je to dosť veľký rozdiel, výber Záhrebu mal chlapcov zo známeho Dinama.  Z tejto kategórie sa už prechádza na etapu systematického tréningu, do 15 rokov je to o učení. Tento turnaj mne ako trénerovi odhalil, čo sme vlastne týchto hráčov nenaučili.  Dá sa povedať, že 60 až 70 percent chlapcov zaostáva po technickej stránke, majú veľké nedostatky v hernej individuálnej činnosti a aj vo fyzickej pripravenosti. To sa potom prejavuje aj v rýchlostných silových schopnostiach, kde naši hráči v mnohých herných činnostiach zaostávali. Na druhej strane je to kategória, kde sa už začína so systematickým tréningom.  Už som absolvoval  šiesty, alebo siedmy takýto turnaj , dvakrát som ho aj vyhral, bol som druhý, tretí, ale prvý raz som skončil na poslednom mieste. V minulosti  som mal šikovných futbalistov, napríklad Ďuriš zo Slovana je aj členom reprezentačného tímu Slovenska do 21 rokov,“ vraví tréner tohto výberu Michal Salenka, ktorý je zároveň aj predsedom TMK BFZ.

Marián Valovič z oddelenie kultúry, školstva a športu magistrátu hlavného mesta SR nám povedal: ,,Na turnaji štyroch miest sa súťaží vo futbale, volejbale, basketbale, hádzanej a v stolnom tenise. Je veľmi náročné zorganizovať a urobiť spoluprácu s bratislavskými športovými zväzmi, lebo bez ich pomoci by nebolo možné uskutočniť takéto veľké podujatie. Potom treba presadiť finančné záležitosti na hlavnom meste, aby boli zaradené do rozpočtu. A hlavne musíme mať dobré kontakty s partnermi týchto miest. Stojí nás to dosť nervov pri samotnej  realizácii turnaja, každá delegácia mala 90 členov, z toho 72 športovcov. Bratislave sa tentoraz vo futbale nedarilo, zaujímavé je tiež, že delegácia Budapešti predniesla,  aby sa futbal vymenil za futsal. Jedno kolo trvá štyri roky, ďalšie je na programe v roku 2017 v Záhrebe a až tam sa môžu zmeniť  rôzne záležitosti športo-technického charakteru. “

Ceny, poháre a diplomy jednotlivým mužstvám odovzdali vedúci sekretár BFZ Ján Farbula a predseda TMK BFZ Michal Salenka.

Výsledky: Bratislava – Budapešť 0:3, Bratislava – Záhreb 0:6, Bratislava – Ľubľana 1:4, Budapešť – Záhreb 0:1, Budapešť – Ľubľana 0:0, na pokutové kopy 3:1, Záhreb – Ľubľana 1:1.

Konečné poradie: 1. Záhreb, 2. Ľubľana, 3. Budapešť, 4. Bratislava.

Najlepší  strelec Tomislav Marelja (Zagreb)  – 4 góly

Najlepší hráč Ivan Penava (Zagreb)

Najlepší brankár  Daniell Nagy (Budapest)

u16


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI