Edícia Belasé legendy sa začala knihou o Michalovi Vičanovi

ŠK Slovan Bratislava vymyslel čosi, čo si zaslúži pochvalu. V rámci knižnej edície Belasé legendy postupne predstaví 23 už nežijúcich legiend z bohatej a úspešnej histórie klubu. Prvou publikáciou, ktorá uzrela svetlo sveta, je knižočka o Michalovi Vičanovi.

Futbalový klub ŠK Bratislava pred ligovým zápasom s Trenčínom pokrstil publikáciu Michal Vičan, v rámci edície Belasé legendy, v ktorej postupne v knižnej podobe zachytí životné príbehy 23 legiend belasých, ktorí už nie sú  medzi nami. Knižku krstil Anton Urban, jedna z hráčskych ikon Slovana a prítomné boli aj ďalšie žijúce legendy ako Ľudovít Zlocha, Alexander Vencel st., Ivan Hrdlička a mnohí ďalší.

Na krste sa zúčastnili aj predseda BFZ Juraj Jánošík a predseda ObFZ Bratislava-mesto Ľubomír Suchý, ktorý nám povedal: ,,Je to úžasná myšlienka uctiť si legendy nielen Slovana, ale celého slovenského futbalu. Mám z toho neuveriteľnú radosť, že som sa na tomto krste medzi toľkými  bývalými skvelými futbalistami zúčastnil. Výnimočného trénera Miška Vičana som veľmi pozorne sledoval od svojich mladých liet, lebo svojho času trénoval aj Jednotu Trenčín, kde som hrával dorasteneckú ligu. Samozrejme, keď prišiel do Slovana, to ma ešte viac potešilo. Nikdy som sa s ním osobne nestretol v nejakom rozhovore, ale veľmi ma upútal jeho životný entuziazmus s množstvami neskutočných príbehov, ktoré som si vypočul hlavne od bratov Čapkovičovcov.  Je to veľmi dobré, že sa založila takáto tradícia.“

Vencel st. slávnosť oživil aj spomienkami na prekáračky s trénerom, v ktorých vynikali najmä bratské dvojice Čapkovičovcov a Zlochovcov. ,,Navždy nám zostane v pamäti Veľká noc, keď už nebohý Jano Zlocha zaviazal trénerovi šnúrky na topánkach na tisíc uzlíkov. A kým ich on krvopotne rozväzoval, celé mužstvo išlo okúpať jeho manželku, ktorá ich ako správna gazdiná pohostila domácimi zásobami aj alkoholu… Pre slávnosť tejto chvíle nemôžem citovať slová, ktorými obohatil otázku, prečo nás pustila do bytu. Ale na druhý deň bolo všetko v poriadku. Tréner Vičan dokázal prijať zábavu a humor aj na svoj účet. V tom bol tiež neopakovateľný,“ povedal jednu z pikantných príhod Alexander Vencel st.

,,Zaujal ma aj ľudský charakter pána Vičana, jeho psychológia, ako dokázal nájsť spoločný jazyk s hráčmi, ako s nimi komunikoval,“ vraví autor publikácie, mladý historik Tomáš Černák.

Na krste sa zúčastnila aj manželka Michala Vičana, pani Eva.

Milan Valko, manažér komunikácie BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI