Známa je už termínová listina pre nový ročník

Počas tohto víkendu sa začala jarná časť TIPOS III. liga skupina Bratislava a takisto aj TIPOS IV. liga, po nich príde rad na V. a VI. ligu, takže je pochopiteľné, že pred výkopmi týchto súťaží sa v Dome kultúry v Ružinove uskutočnil tradičný predsezónny aktív ŠTK BFZ. Zúčastnili sa na ňom predseda BFZ Juraj Jánošík, sekretár BFZ Ján Farbula,  členova výkonného výboru Dušan Paška, Milan Lônčík a Ivan Kružliak.  Na aktíve so svojimi príspevkami vystúpili predseda ŠTK BFZ Miroslav Richtárik, predseda ŠTK ObFZ Bratislava-mesto Pavol Šuniar a predseda ŠTK ObFZ Bratislava-vidiek Marián Vašš.

Pavol Šuniar poskytol niekoľko informácií ohľadom ObFZ Bratislava-mesto.  Pripomenul, že seniorské súťaže V. a VI. liga začnú 19. a 20 marca, zdôraznil, že zo SFZ boli zaslané  manažérom výmery v systéme ISSF ako sa majú podávať žiadosti o zmenu termínu stretnutí.  Takisto platia uznesenia výkonného výboru, ktoré boli prijaté v priebehu súťaží 2015/2016 a týka sa to počtu usporiadateľov. V VI. lige je minimálny počet usporiadateľskej služby traja ľudia a v V.lige  piati ľudia.  Od budúceho ročníka 2016/2017 je podmienkou, aby účastník V. ligy mal minimálne jedno mládežnícke mužstvo, pre VI. ligu zostáva všetko po starom, pokiaľ nemá takéto družstvo, tak platí 50 percent vkladu.  V priebehu minulého týždňa sa  odhlásili zo súťaže starší žiaci ŠK Záhorská Bystrica.

Miroslav Richtárik svoj obsiahlejší príspevok rozdelil do niekoľkých bodov. ,,TIPOS III. ligu v podstate riadi SFZ, TIPOS však vstúpil aj do IV. ligy, pokiaľ si kluby splnia svoje záväzky a umiestnia bannery spoločnosti TIPOS, tak dostanú určitú finančnú  čiastku. Jesennú  časť sme odohrali s určitými problémami, skôr som ich čakal v jarnej časti minulého ročníka, bolo ich však oveľa menej ako na jeseň. Neviem si to vysvetliť, hoci na jar išlo o oveľa viac ako na jeseň. Vyskytli sa určité nedostatky, za neskoré uhradenie faktúr ŠK Bernolákovo a ŠK Tomášov sa po skončení ročníka odrátajú tri body.  Je to nepríjemná záležitosť, ale predpisy sa musia dodržiavať. V III. lige staršieho dorastu  MŠK Iskra Petržalka dostal tri kontumácie a v mladšom doraste Mariathal Bratislava. Napríklad za MŠK nastúpil 13-ročný hráč za starší dorast, čo norma nepripúšťa.  Pripúšťa však 14-ročného hráča,  súťažný poriadok však hovorí jasne, na štart takéhoto hráča musí byť súhlas rodičov a potvrdenie telovýchovného lekára.   Zo SFZ prišiel prípis, že obidve mužstvá   sú vylúčené zo svojich súťaží. Je mi to ľúto, máme však pre nich takú alternatívu, že pokiaľ budú s nimi a takisto ostatné kluby súhlasiť, pokračovali  by vo svojich súťažiach a ich výsledky by sa nezarátali do tabuľky.  Záleží nám na tom, aby sa im mužstvá nerozpadli , ostatné je už vecou dohody.  K 3.3. sa zo staršieho dorastu odhlásilo mužstvo ŠK Lozorno, takže v III. lige bude oficiálne 14 tímov. Určite ste si v úradnej práve všimli, že ŠTK má novú emailovú adresu   stk@futbal.bfz, je to kvôli tomu, aby ju kluby dostatočne využívali  a podávali na ňu rôzne podnety.  Takisto vás žiadam, aby ste v predohrávkach stretnutí postupovali podľa súťažného poriadku. Dvadsaťjeden dní je to bez poplatku a bez súhlasu súpera, ale len na nepracovný deň. Zmeniť bez súhlasu súpera zápas z nedele na stredu to neakceptujem, môže byť zmena zo soboty na nedeľu, alebo keď ide o nejaký veľký sviatok.  Dohrávka môže byť, ale nie o dva mesiace, najlepšie by ju bolo odohrať do štrnásť dní. Verím, že sa v takýchto prípadoch dohodnete, my vám chceme pomáhať a nie niečo nariaďovať.  Počasie je dosť premenlivé, záleží nám na tom, aby ste si svoje ihriská chránili.  Preto treba komunikovať so mnou a so súperom, ak sa vyskytne v tomto prípade nejaký problém. V deň stretnutia, alebo niekoľko hodín pred jeho začiatkom mi už nevolajte, vtedy sa už ťažko dá niečo urobiť a odložiť zápas. Deň predtým, ale hlavne skôr treba tieto veci riešiť.   Iste, termínov je málo, cez týždeň sa hrá ťažšie.  Ďalšou zaujímavosťou je, že FK Stupava odohrá jarnú časť na ihrisku NMŠK 1922 Bratislava.“

Kluby III. a IV. ligy sa v najbližšom období budú musieť prispôsobiť novým podmienkam. ,,Je mi jasné, že sa stretnem s obrovskou nevôľou, treba si však najprv nové podmienky pozrieť, vyspať sa na to. Budem hľadať také riešenie, aby sme urobili čo najmenej úprav a aby ste neboli finančne zaťažení. Záleží mi na rovnakých podmienkach pre všetky kluby. Chcem byť konkrétny, aby sme nehrali v Rohožníku na letisku a aby sme nehrali na BCT na hádzanárskom ihrisku. Sú to diametrálne odlišné hracie plochy. Takisto niektoré domáce mužstvo má šatňu 6×6 metrov a hosťujúci tím 3×3 metre. Nechcem striktne rozhodnúť, ako je to na SFZ, že rozmery ihriska sú 105×68 metrov, ale treba vychádzať z toho, aby sme sa týmto kritériám čo najviac priblížili a aby sme dospeli k tomu, čo bude všetkým vyhovovať,“ dodal M. Richtárik.

Známa je už termínová listina pre nový ročník, ktorá bola schválená na výkonnom výbore BFZ.  Jednotlivé kolá pôjdu pekne za sebou, na jeseň i na jar je jedna vložená streda. Ináč sa bude hrať vždy cez víkend.  Nová sezóna 2016/2017 sa začne 6. a 7.8. s tým, že mužstvo, ktoré vyhrá Pohár BFZ, bude mať odložené 1. kolo, lebo v tomto termíne je na programe súboj o Superpohár s víťazom Juhomoravského futbalového zväzu. Týždeň pred tým začne aj nový ročník Slovenského pohára – Slovnaft Cupu.

Milan Valko, komunikačný hovorca BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI