Bratislava Cup 2016 bol výnimočný obsadením aj úrovňou

Počas tohto víkendu sa v športovej hale Domu športu na Junáckej ulici uskutočnil 22. ročník medzinárodného halového turnaja mladších žiakov U13 ” BRATISLAVA CUP 2016“. Prvý raz v histórii sa na ňom predstavilo desať výberov družobných futbalových zväzov zo siedmich štátov. Palmu víťazstva si zaslúžene odniesol Západoslovenský futbalový zväz, ktorý vo finále rozdrvil MNZ Ljubľana 15:2. Keďže výber Budapešti sa na poslednú chvíľu odhlásil, BFZ mal na turnaji dva výbery, ktoré skončili na 4. a 6. mieste.

V sobotu krátko popoludní všetkých zúčastnených privítal predseda BFZ Juraj Jánošík, ktorý povedal: ,,Som rád, že tento turnaj je z roka na rok lepší, preto vám všetkým želám, aby ste sa v slovenskej metropole dobre cítili a odniesli si z nej veľa pekných zážitkov. Ďakujem vedeniu BFZ za jeho organizáciu, hlavne vedúcemu sekretárovi Jánovi Farbulovi , sekretárovi Pavlovi Príkopovi a tiež obom sekretárom ObFZ Bratislava – vidiek a Bratislava – mesto Rudolfovi Hupkovi a Jozefovi Pavlíkovi,ktorí vykonali veľa potrebnej práce, aby turnaj prebehol k spokojnosti všetkých zainteresovaných.“ V dvoch skupinách hralo po päť družstiev, jednotlivé stretnutia mali veľmi dobrú športovú úroveň, chlapci bojovali ako o dušu, s niektorými poriadne lomcovali aj emócie.

Biely výber BFZ pod vedením bývalého výborného slovenského reprezentanta Szilárda Németha skončil šiesty. ,,Zo siedmich stretnutí sme dosiahli tri víťazstvá a štyri prehry. Tento turnaj bol pre chlapcov, hlavne z menších klubov, ďalšou veľmi dobrou skúsenosťou. Svoje schopnosti mohli konfrontovať s viacerými inými štýlmi, na vlastnej koži sa presvedčili, ako sa inde hrá futbal. Keďže výber Budapešti sa odhlásil, tak sme museli zložiť až dve družstvá s 14 hráčmi. Usilovali sme sa, aby boli vyrovnané, čo sa nám aj vcelku podarilo. Moji zverenci mali svetlé i horšie momenty, posledné stretnutie niektorí odohrali s veľkými emóciami. Keď sme dostali prvý gól, išlo to s nami dole kopcom. Naopak, keď sme ho dali, tak to bolo celkom dobré. Takýto turnaj by som privítal aj na väčšom ihrisku, lebo hala je predsa len špecifická. Títo chlapci sa stále učia hrať futbal, musia na sebe naďalej tvrdo pracovať,“ povedal nám Szilárd Németh.

Červený výber BFZ obsadil štvrté miesto. Jeho tréner Michal Švihorík nám povedal: ,,Kvalitu sme sa snažili rozdeliť do dvoch tímov. Pozitívom je v tom, že my ako jediní sme mohli zapojiť do zápasov 24 hráčov. Na druhej strane možno nám to v rozhodujúcich momentoch ubralo na kvalite. V sobotu sa nám v B skupine darilo herne aj výsledkovo, chlapci sa futbalom bavili. V nedeľu to už bolo horšie. Treba si však uvedomiť, že kvalita našich súperov bola ozaj veľká. Štvrté miesto je výsledkom reálnych schopností tohto tímu. Súboj o 3. miesto sme výborne začali, viedli sme 2:0, ale keď nám súper strelil niekoľko gólov, naši mladí hráči išli psychicky dole. Robili chyby pod vplyvom nepriaznivého výsledku. Tento turnaj je perfektnou konfrontáciou s inými zahraničnými tímami.“

Bratislava Cup 2016 po oba dva dni pozorne sledoval predseda TMK Michal Salenka. ,,Prakticky bez prvých dvoch-troch ročníkov som videl a zažil všetky ďalšie. Najprv som na nich bol ako tréner výberov a teraz ako funkcionár. Turnaj za tých 22 rokov sa úrovňou veľmi zlepšil. Vek 13 rokov je obdobie zlatého futbalu, vtedy deti dosahujú vrchol svojej doterajšej kariéry. Dobrý tréningový proces v jednotlivých kluboch sa prejavuje aj na kvalite tohto turnaja. V tomto období by som vyzdvihol také tri body: hravosť, dynamické riešenie herných situácií, ktoré sa veľmi zlepšilo a rôznorodosť jednotlivých družstiev s rôznymi štýlmi hry. Chorváti mali tri-štyri silné individuality, Srbi sa prezentovali dynamickým futbalom a Slovinci ukázali aj futbalovú chytrosť. Rakúšania skĺbili dynamiku s hravosťou a fyzickými danosťami, maďarský štýl bol taký tvorivý. Videli sme tu teda viaceré školy, hlavne južanské a stredoeurópske. Oproti vlaňajšku naše dva výbery troška zaostali za súpermi v dynamike a s pribúdajúcimi zápasmi vo fyzickej pripravenosti. Víťaz, výber Západoslovenského futbalového zväzu, jasne dominoval a na jeho hre bolo vidieť silné zastúpenie Trnavy, Trenčína či Myjavy. Turnaj bol jasne v jeho réžii.“

Juraj Jánošík na margo turnaja vyjadril takýto názor: ,,Po mojom nástupe do funkcie za predsedu BFZ v roku 2011 som si povedal, že tento tradičný turnaj musíme dostať na inú, hlavne lepšiu úroveň. Pracoval som na tom aj s mojimi kolegami. Prvá myšlienka bola päť hlavných miest – Budapešť, Belehrad, Bratislava, Praha, Viedeň a tri pridružené zväzy, Južná Morava, Západoslovenský zväz a Györsky futbalový zväz. Nakoniec sa k nám pridružil aj Ľjubľanský a Záhrebský futbalový zväz, z čoho som mal veľkú radosť. Tento rok sa nám podarilo uskutočniť veľké dielo, aj keď nás troška na poslednú chvíľu zaskočila neúčasť Budapeštianskeho zväzu. Verím však, že na budúci rok sa už zúčastní na Bratislava Cupe 2017. Tento turnaj bol výnimočný obsadením aj úrovňou a touto cestou by sa mal slovenský futbal uberať. Ďakujem spoločnostiam Tipos, Slovnaft, Respect, Západoslovenská energetika a predsedovi BSK Pavlovi Frešovi za pomoc a podporu pri jeho organizovaní. Naše dva výbery s kvalitnými trénermi obstáli v silnej konkurencii k spokojnosti. Bola to dobrá myšlienka dať šancu väčšiemu počtu hráčov. V semifinále červený výber BFZ mal smolu v tom, že narazil na jasne najlepší tím turnaja. Prvenstvo je v správnych rukách.“

Ceny, poháre, diplomy a medaile mužstvám a najlepším hráčom odovzdali predseda BFZ Juraj Jánošík, predseda ObFZ Bratislava-mesto Ľubomír Suchý, predseda ObFZ Bratislava-vidiek Miroslav Baxa, bývalý predseda SFZ Milan Služanič, bývalý ligový tréner Justín Javorek, majstri Európy z Belehradu Alexander Vencel, Jozef Čapkovič a Ladislav Jurkemik. Na chlapcov sa prišli pozrieť i Jozef Barmoš, Marián Novotný a Jozef Valachovič.

Celý turnaj, ktorý moderoval František Zelený, mal vysokú športovú a organizačnú úroveň. Svojou návštevou ho poctili aj ďalší hostia: Generálny sekretár Srbského futbalového zväzu Jovan Šurbatovič s manželkou, predseda futbalového zväzu Ljubľjana Janez Gradin,sekretár komisie mládeže FAČR a bývalý futbalista Sparty Praha Roman Vonášek, manažérka sociálnych projektov FAČR Michaela Veselá, bývalý futbalový reprezentant Jozef Majoroš, reprezentant Vladimír Medveď, člen VV BFZ Miroslav Bóc, predseda DK BFZ a Alexander Teleky predseda KM. Poďakovanie patrí celému organizačnému výboru, ktorý Bratislava Cup 2016 pripravil, teda aj Márii Krčovej a Petrovi Rybárovi.

Pred 250 divákmi rozhodovali Juraj Valko, James Triskal, Milan Brody ml., Peter Gaži a Dušan Štofik.

Milan Valko, manažér komunikácie BFZ


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI