Jedenástka roka BFZ 2013 – 11.12.2013

V Jedenástke roka Bratislavského futbalového zväzu (BFZ) 2013, ktorú slávnostne vyhlásili v stredu večer v Dome kultúry na Vajnorskej ulici figurujú hráči až z ôsmich klubov. Najväčšie – trojčlenné zastúpenie – má TJ Rovinka, dvoch futbalistov dodal ŠK Svätý Jur, po jednom Slovenský Grob, Inter Bratislava, Plavecký Štvrtok, Most, Ivanka a Rohožník. Najznámejšími hráčmi v tomto menoslove sú bývalí ligoví hráči, niekdajší reprezentant Roman Kratochvíl a taktiež Stanislav Angelovič i Radoslav Vašík.

Na vyhlásení sa zúčastnili známi funkcionári, tréneri, niekoľkí bývalí skvelí hráči a tiež významní hostia. Roman Csabay, riaditeľ odboru školstva, mládeže a športu Bratislavského samosprávneho kraja (BSK), Juraj Jánošík, predseda BFZ, Ľubomír Suchý, predseda ObFZ Bratislava-mesto, Miroslav Baxa, predseda ObFZ Bratislava-vidiek, Ján Greguš, riaditeľ technického úseku SFZ, Dušan Huňady, riaditeľ Únie ligových klubov (ÚLK), Jozef Valovič, tréner Slovana, Ladislav Pecko, tréner reprezentácie Slovenska do 17 rokov, Ján Rosinský, člen technického úseku SFZ, Michal Hipp, bývalý tréner reprezentácie Slovenska, Justín Javorek, predseda TMK BFZ a bývalý tréner viacerých slovenských mužstiev, Ľuboš Moravčík, Futbalista roka v Československu 1992 a slovenský Futbalista roka 2001, Ján Švehlík, majster Európy z roku 1976, Miroslav Mentel, Stanislav Moravec a Milan Beseda, bývalí ligoví hráči.

Moderátormi podujatia, ktoré trvalo presne ako jeden futbalový zápas aj s nadstaveným časom boli Miroslav Michalech a Ľuboš Hlavena, ktorí privítali všetkých pozvaných hostí. ,,Dovoľte mi, aby som vás v mene vedenia BFZ privítal na milej akcii, kde vyhodnotíme rok 2013. Vidím tu medzi nami veľa známych tvárí, trénerských a hráčskych osobností, je tu zástupca BSK, zástupcovia ŠK Slovan Bratislava a hlavne ľudia, ktorí robia okolo futbalu. Osobitne vítam posledného predsedu SFZ Milana Služaniča. Minulý rok sa vyhlásenie Jedenástka roka uskutočnilo prvý raz, mala dobrý ohlas, preto sme sa vo vedení zväzu rozhodli, že budeme organizovať takúto akciu. Rozšírili sme ju o kategóriu najlepšia hráčka, najlepší tréner regiónu a o cenu fair play,“ povedal vo svojom príhovore Juraj Jánošík.

Na jeho slová nadviazal Roman Csabay: ,,Všetkých vás pozdravujem v mene BSK, partnera BFZ, už niekoľko sa spolupodieľame nielen na organizácii vyhlásenia Jedenástky roka a ocenenia jubilantov, ale naozaj vytvárame podmienky pre mládežnícke tímy v rámci regiónu. BSK je jediný región, ktorý má totožné hranice so svojím futbalovým zväzom. Máme strašne veľa spoločného, myslím si, že si vytvárame veľmi silné puto a mnohé prvky nás spájajú. Preto som veľmi rád, že BSK je partnerom aj tohto podujatia, gratulujem všetkým ocenením.“

Tréner Interu Jozef Barmoš a účastník MS 1982 nám povedal, že v Jedenástke roka je päť odchovancov Interu, z nich sú najznámejší Kratochvíl, Angelovič a Vašík. Cenu mu odovzdal Ladislav Pecko a J. Barmoš prítomným prezradil, čo si šepkali: ,,Dnes som si dal zasa interácku kravatu a jednu takú Lackovi aj darujem, aby vedel, že v Bratislave okrem Slovana existuje aj iný klub.“ Jeho zverenec Roman Kratochvíl je v najlepšej Jedenáste roka druhý raz v rade a mohol by sa v nej objaviť aj o rok. ,,Všetko záleží od zdravia, pokiaľ mi vydrží, tak chcem ešte hrávať, lebo futbal ma stále baví. Je dobré, že existuje takáto anketa, pre mladých hráčov je veľkou motiváciou, aby sa zviditeľnili a dostali sa do vyšších súťaží,“ povedal nám bývalý 35-násobný slovenský reprezentant, ktorý bol v Jedenástke roka najvyššej futbalovej súťaže v roku 2001.

Ľubomír Moravčík najlepším strelcom zaželal, aby na sebe naďalej tvrdo pracovali a dotiahli to ďalej, lebo keď sa chce, tak sa dá veľa dokázať. ,,Z nižších súťaží sa síce ťažšie dostáva hore, ale podstatné je, aby vás futbal bavil, to je najdôležitejšie,“ zdôraznila legenda slovenského futbalu. Jozef Valovič ocenil dlhovekosť Romana Kratochvíla. ,,Je to obdivuhodné, že Roman ešte stále hrá, lebo v roku 1996 som ho trénoval v Interi a už vtedy bol hviezda. Želám mu, aby ešte nejaký čas odovzdával svojim spoluhráčom bohaté skúsenosti.“ Takisto sa vyjadril pochvalne aj na adresu Stanislava Angeloviča. ,,Poznám ho dlhé roky, hrával v Slovane, potom robil kariéru v Senci a výborné obdobie prežil v Žiline.“

Súčasťou vyhlásenia bolo aj ocenenie dlhoročných funkcionárov, rozhodcov a trénerov, ktorí sa dožili významného životného jubilea. Medzi nimi boli napríklad aj Michal Hipp, Vojtech Varadin, Miroslav Richtárik, Igor Kočický, Ján Švehlík, Miroslav Bóc, Peter Rybár, Jozef Chocholouš a ďalší. Jozef Chocholuš a Peter Špilák dostali bronzový odznak SFZ.

Jedenástka roka BFZ ročníka 2012/2013: 
Ján Belica (OŠK Slovenský Grob) – Tomáš Krucký (TJ Rovinka), Roman Kratochvíl (FK Inter Bratislava), Roman Ševčík (FC Most), Peter Maroši (TJ Rovinka) – Patrik Lipnický (Ivanka pri Dunaji), Stanislav Angelovič (Svätý Jur), Tomáš Hájek (ŠK Plavecký Štvrtok/OFK Vysoká) – Radovan Vašík (ŠK Svätý Jur) Marek Gubančok (TJ Rovinka), Marek Zajíc (FC Rohožník)

Najlepšia hráčka: Katarína Pračková (ŠK Slovan Bratislava)
Najlepší rozhodca: Peter Cvengroš
Najlepší tréner: Jozef Barmoš (Inter Bratislava)
Cena fair play: Ľubomír Fajkus (FK Jablonec)
Najlepší strelci súťažného ročníka 2012/2013:
Jozef Antolík (FC Rohožník) – 16 gólov v súťaži majstrovstiev regiónu
Tomáš Hrutka (FK Slovan Most) – 23 gólov v súťaži 4. liga skupina A
František Bartek (ŠK Báhoň) – 14 gólov v súťaži 4. liga skupina B
Matúš Rybanský (OFK Dunajská Lužná) – 16 gólov III. liga starší dorast


PARTNERI
 • BSK
  ZSE
  11teamsports
 • FUTBAL SERVIS
  DEMISPORT
  SLOVNAFT
 • GRANDEN
  JAKO
  PANINI